Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak pracować z kotem lękliwym?

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
Kot lękliwy w domu ODC. 3/6

W tej części autorka podpowiada co robić aby ułatwić kotu funkcjonowanie w codziennym życiu i pokonać przyczyny lęku.

Transkrypcja video Jak pracować z kotem lękliwym?

00:00:16

Zapoznawa obejrzeniu 2 wcześniejszych odcinków. Zadajesz sobie pytanie, jak w takim razie pracować z kotem lękowym? Jak do niego podchodzić, co robić, żeby ułatwić mu funkcjonowanie w codziennym świecie?

00:00:29

I przede wszystkim pokonanie swoich trudności. Tak naprawdę praca skotan lękowym nigdy nie jest jednotorowa, ani taka sama do każdego zwierzaka musimy dobrać odpowiednie rozwiązania bazujące na jego wcześniejszych doświadczeniach, charakterze potrzebach.

00:00:50

Nie zebrać je w taką jedną całość, która pomoże nam dotrzeć do jego kociej psychiki i troszeczkę ją, by łagodzić, pomóc mu w radzeniu sobie z tą całą wielką tak naprawdę wyolbrzymiają lękową poduchą, na której siedzi.

00:01:09

Co możemy zatem zrobić, żeby pomóc temu naszemu zwierzakowi? W pierwszej kolejności musimy zająć się zbudowaniem mu poczucia bezpieczeństwa. To jest kluczowa sprawa, ponieważ jeżeli kot lękowy.

00:01:22

Nie będzie się czuł bezpiecznie w swoim otoczeniu. To nigdy ze swojego lęku nie wyjdzie.

00:01:29

Więc pierwsza rzecz to jest zadanie sobie pytania są mojego kota może przerażać w świecie, w którym mieszka. Czy są jakieś elementy, które mogę wykluczyć z tego świata albo jakieś rzeczy, które mogę dodać, żeby dzięki temu jego samopoczucie się poprawiło?

00:01:48

Choć zabrzmi, to może trochę dziwnie. Dla niektórych to jednak w pracy z kotem lękowym często kluczowe jest w pierwszym etapie ograniczenie przestrzeni.

00:02:00

Na której funkcjonuje zwierzak.

00:02:02

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jeżeli kot ma do dyspozycji ogromną przestrzeń, na przykład 2 Kondygnacji domu, to ta przestrzeń po prostu go przytłacza.

00:02:13

On się w niej czuje zagubiony, on cały czas gdzieś z tyłu głowy na całą listę potencjalnych złych wydarzeń, które mogłam go w tym domu spotkać. Natomiast jeżeli ograniczymy mu tą przestrzeń, jeżeli stworzymy mu jedno konkretne miejsce, w którym może sobie bezpieczny funkcjonować.

00:02:33

Jeżeli w tym jednym, konkretnym miejscu Wszystko będzie przewidywalne.

00:02:37

Jeżeli będą się tam działy rzeczy, nad którymi on ma kontrolę, będziemy o wiele łatwiej odnaleźć się w takiej sytuacji.

00:02:45

Czasami wystarczy do tego jeden dobrze zorganizowany pokój, w którym gromadzimy wszystkie kocie zasoby, a czasami bywa tak, że nawet pokój to za dużo.

00:02:55

W takiej sytuacji sięgamy po rzecz, która w mojej praktyce wielokrotnie bardzo dobrze się sprawdzała i naprawdę pomagała szerokiej grupie kotów.

00:03:05

Czyli pod dużą klatkę kanalowo klatka karmelowa, to jest faktycznie olbrzymia klatka, w której możemy zgromadzić wszystkie niezbędne zasoby. Wstawiamy tam więc kuwetę, wstawiamy tam na przykład transporter albo budkę, do której kot może się chować.

00:03:21

Umieszczamy tam miski z jedzeniem do ściany klatki możemy przypiąć nieduży listwowy drapak i na początek dajemy kotu możliwość przebywania w tej klatce.

00:03:32

Bez naruszania jego spokoju i bez naruszania jego bezpośredniego otoczenia. Staramy się, żeby w klatce nie działo się nic złego.

00:03:42

Staramy się, żeby w klatce kot mógł wypoczywać, żeby mógł się wyspać, żeby mógł nabrać spowrotem zaufania do otaczającego go świata.

00:03:51

Umieszczenie w klatce Kennel owej kota lękowego jest szczególnie ważne w sytuacji, jeżeli mamy do dyspozycji bardzo małą przestrzeń, a na tej przestrzeni więcej zwierząt. Jeżeli pracujemy Scott em ofiarą.

00:04:03

Wtedy stworzenie takiej nienaruszalnej przestrzeni powoduje, że kot przynajmniej wraca do.

00:04:10

Swoich normalnych czynności fizjologicznych. Jeżeli więc zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy jednocześnie bardzo uważnie czytać kocie sygnały i w sytuacji, w której kot poinformowały nas, że czuje się już lepiej i właściwie no spróbować opuścić tą klatkę możemy jak najbardziej poszerzyć mu przestrzeń, ale z jednoczesnym zagwarantowaniem możliwości powrotu do bezpiecznego azylu koty lękowe często korzystają z klatek nawet.

00:04:40

Było go po zakończeniu podstawowego etapu terapii, bo w klatce po prostu czują się dobrze.

00:04:47

Jest to kwestia jakiegoś uwięzienia, tylko jest to po prostu kwestia tego bezpieczeństwa. W małej ogarnia lnej przestrzeni w ogóle czytanie sygnałów to jest bardzo istotny element w pracy z kotem lękowym i tutaj mam na myśli przede wszystkim tak zwane Cisy, czyli carling sygnał z sygnały uspokajające przez długie lata można było w literaturze znaleźć informacje o tym, że koty nie wysyłają sygnałów uspokajających, że jest to głównie domena psów, ale prawda jest taka, że jak najbardziej koty z nich korzystają.

00:05:18

Do takich najpopularniejszych.

00:05:21

Najłatwiejszych do yy. Wyłapania należy oblizywanie nosa odwracanie wzroku, spowalnianie ruchu w siedzenie na przyjętych łapkach, kwestia mrugania tego, że koty zaciskają powieki na nasz widok to też jest informacja, a nie tylko po prostu próba zamknięcia.

00:05:40

Oczu to jest informacja, która mówi, nie chcę z tobą konfliktu, nie chce wchodzić z tobą w konfrontację i nie mam do ciebie żadnych złych zamiarów.

00:05:49

I tak samo my możemy wysłać do kota lękowego taki sygnał. Możemy go poinformować, że przychodzimy do niego neutralnym nastawieniu, że jesteśmy tutaj jako osoby, które absolutnie nie stanowią żadnego zagrożenia i w ten sposób kot od razu będzie nas inaczej.

00:06:06

Traktował także czytanie sygnałów. Jest bardzo ważne wysyłanie sygnałów też jest ważne, ale również reagowanie na sygnały. Jeśli kot informuje was o tym, że jest zestresowany i nie ma ochoty na kontakt, jest musicie go do tego kontaktu, ponieważ jego poziom to jest, to tylko wzrośnie.

00:06:23

A nam przecież chodzi o to, żeby poziom stresu obniżyć.

00:06:26

I tutaj przechodzimy do kolejnego, bardzo ważnego punktu, który jest bezwzględnie konieczne przy pracy z kotem lękowym. Jest to tak zwane prawo samodecydowania o sobie.

00:06:35

Koty generalnie nie lubią, kiedy coś im się narzuca, a koty lękowe nie dość, że tego nie lubią, to jeszcze kompletnie sobie z tym nie radzą, więc jeżeli mamy do czynienia z kotem lękowym i chcemy w jakiś sposób nakłonić go do kontaktu z nami, to absolutnie nie możemy tego robić. Na przykład poprzez jego siłowe wyciąganie z kryjówki poprzez.

00:06:56

Przytulanie go wbrew jego woli poprzez noszenie na rękach, wystawianie na kontakt.

00:07:00

Średni koty z zaburzeniami lękowymi to są koty, które same muszą wykonać ten pierwszy krok i to one muszą zdecydować się na zacieśnienie więzi z człowiekiem.

00:07:12

Więc jeżeli chcemy pracować z takim zwierzakiem, to przede wszystkim musimy się uzbroić w ogromną ilość cierpliwości, żeby dać temu kotu czas na podejmowanie decyzji w jego własnym tempie.

00:07:24

Bezpieczne otoczenie to nie tylko klatka karmelowa czy miejsce, które jest przeznaczone wyłącznie dla zwierzaka, ale bezpieczne otoczenie. To również takie otoczenie, w którym kot nie może sobie zrobić krzywdy.

00:07:38

To otoczenie, które jest pozbawione pułapek, bo pamiętajmy, że kot lękowy, który nagle wpadnie w panikę i postanowił uciekać, nie będzie patrzył na to, czy ucieka w miejsce dla niego bezpieczny, czy nie. Po prostu spróbuję znaleźć taką lokalizację.

00:07:54

W której da się skutecznie schować, a potem może się okazać, że dla nas będzie to oznaczało konieczność wyrywania wan.

00:08:00

Ponieważ kot utknie tam na 3 dni, a my nie będziemy wiedzieli co się z nim dzieje. Dlatego jeżeli chcemy pracować z kotem lękowym, to w pierwszej kolejności, zanim jeszcze wprowadzimy go do domu, powinniśmy zadbać o to, żeby przestrzeń, do której on wejdzie, była przestrzenią dla niego bezpieczną, żeby nigdzie nie mógł właśnie się zaklinować, żeby nigdzie nie mógł wyjść tak, żebyśmy nie mieli do niego kontaktu z nim kontaktu. Wszystkie takie przestrzenie trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć i dopiero wtedy decydować się na.

00:08:30

Zabranie takiego problemowego zwierzaka pod swój dach.

00:08:34

EE dobrze jest też pamiętać o tym, że sam fakt bycia kotem lękowym nie powoduje zwierzaka całkowitego braku występowania innych potrzeb.

00:08:49

Co tlenkowy to dalej jest kot, który w sprzyjających warunkach chciałby realizować swoje normalne, gatunkowe potrzeby, a jedną z takich normalnych gatunkowych potrzeb jest potrzeba zabawy i potrzeba polowa.

00:09:01

Jeżeli kot lękowy zaczyna się bawić, to jest to dla nas bardzo dobry sygnał, który świadczy o tym, że jego stan ulega poprawie.

00:09:11

Natomiast nie oczekujmy od niego, że będzie się bawił na przykład od razu w naszej obecności. Dlatego fajnie jest w przypadku na przykład pracy kota, który znajduje się w osobnym pomieszczeniu w pracy jest takim kotem.

00:09:26

Zostawiać mu w momencie, kiedy opuszczamy pokój kilka rozłożonych losowo małych zabawek na podłodze po to, żeby sprawdzić na przykład po następnych kilku godzinach.

00:09:37

Czy to zabawki leżą w tych samych miejscach? Dla pewności można sobie na przykład zrobić zdjęcie takiego rozkładu, bo jeżeli kot podejmuje zabawę bez naszej obecności, to wtedy te zabawki po prostu będą porozrzucane.

00:09:49

Po przenoszone będę, będziemy je znajdowali w innych lokalizacjach i jest to dla nas kolejny sygnał na temat samopoczucia tego zwierzaka.

00:09:57

Jeżeli natomiast chcemy spróbować pobawić się z kotem lękowym w naszej obecności.

00:10:02

To, pamiętajmy o tym, że zabawa dla takiego kota nie może być przytłaczająca. Nie może być wyzwaniem, które wymaga od niego konfrontacji.

00:10:11

Taka zabawa musi dawać mu możliwość przede wszystkim wygrania i to wygrania wcale niedużym nakładem sił, a po 2 taka zabawa musi być bardzo przewidywa.

00:10:22

Alena a w świecie kota lękowego. Wszystko, co jest nieprzewidywalne, od razu może być potraktowane jako potencjalne zagrożenie, dlatego jeżeli chcemy się bawić z kotem rynkowym, który na przykład siedzi w swojej.

00:10:33

Klatce Kennel owej.

00:10:35

To najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z takiego długiego patyczka, który na przykład na końcu ma miotełka z piór i delikatne przesuwanie tym patyczkiem przed klatką.

00:10:45

Tak, żeby kot widział nas, żeby widział zabawkę, żeby widział, gdzie kończy się ta zabawka i żeby sam podejmował decyzje.

00:10:52

Czy chcę ją pacnąć, czy nie chce jej pacnąć, jeżeli nie chce jej pacnąć? Ok. To jest jego święte prawo.

00:10:59

Natomiast jeżeli chcę ją pacnąć, to też nie powinniśmy od razu reagować bardzo intensywnie, wyrywać mu tej zabawki, zabierać, tylko raczej powinniśmy przede wszystkim pozwalać wygrywać.

00:11:10

My, pamiętajmy też, że każda se sja kontaktu z kotem lękowym inna się kończyć dla niego czymś przyjemnym, czyli najlepiej w tym momencie korzystać po prostu z dobrych, zdrowych i interesujących dla kota.

00:11:22

Przysmaków, którymi go nagradzamy za każdy pozytywny kontakt z nami.

00:11:27

To, czym możemy również wspierać koty lękowe w terapii behawioralnej to są takie 3 podstawowe grupy produktów. Są to feromony suplementy wyciszające oraz farmakoterapia.

00:11:42

Feromony zazwyczaj działają w sposób mocno bierny, to znaczy w postaci zwykle dyfuzorów pijanych do kontaktu i ich zadaniem jest podnoszenie poczucia bezpieczeństwa kota w danym miejscu oraz.

00:11:58

Takie ogólne wyciszenie organizmu. Natomiast odpowiedź kota nas bardziej feromon owe może być bardzo różnych.

00:12:05

Nie spotkałam się do tej pory sytuacją, w którym, w której wprowadzenie feromonów zaszkodziłoby.

00:12:10

Co tu rynkowemu?

00:12:10

Natomiast bywały przypadki, w których po prostu samo włączenie feromonów do kontaktu nie dawało odpowiednio intensywnego efektu i dla kota ciągle było to po prostu zbyt mało, żeby przełamać pewne kwestie w swojej głowie. Jeżeli chodzi o suplementy wyciszające i odstresowujące.

00:12:28

To tutaj mamy dosyć duży zestaw różnych preparatów dostępnych na rynku, z których możemy korzystać. Fajnie jest w razie czego omówić konkretne produkty czy z lekarzem weterynarii, czy z behawiorystą, ponieważ one mają różne składy, a przez to różnie wpływają na reakcje poszczególnych zwierząt.

00:12:48

Dlatego też warto dobierać je w sposób świadomy, tak, żebyśmy po prostu przez przypadek kotu nie zaszkodzili, sięgając po suplement, który naszym zdaniem jest świetny.

00:12:58

Ale jednak w tej konkretnej sytuacji, no nie, nie stanowi rozwiązania optymalnego.

00:13:03

Najczęściej straty kotów rynkowych korzystasz jest suplementacji Alpha kazu ze pilną, ponieważ ona ma właśnie tego rodzaju działanie, ale często też łączy się ją z innymi preparatami.

00:13:13

Dlatego warto tutaj zasięgnąć porady specjalisty. Jeżeli chodzi o farmakoterapię, to ona również bywa wykorzystywana w terapii lęku, ale w moim odczuciu jest to.

00:13:25

Środek, po który się sięga albo wtedy, kiedy inne metody zupełnie nie pozwalają na osiąganie żadnych pozytywnych efektów, albo jeśli lęk jest tak bardzo zaawansowane, że prowadzi do upośledzenia takich normalnych, codziennych czynności kocich, które po prostu już przez to zagrażają jego zdrowemu funkcjonowaniu.

00:13:47

Dlatego yy trzeba też pamiętać, że przy terapii lekami EOO charakterze przeciw lękowym fill musimy bardzo mocno przestrzegać zarówno dawek, jak i pór podawania preparatów, ponieważ farmakoterapia psychotropowe, a zazwyczaj jest mocno rozciągnięta w czasie i wymaga bardzo sumiennego przestrzegania zaleceń.

00:14:09

Tak, że yy tutaj jeszcze trzeba sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście będziemy w stanie tych zaleceń przestrzegać i czy możemy zdecydować się na taką formę terapii, bo jeżeli na przykład fakt podawania kotu leków miałby wywołać w nim jeszcze większy stres niż te problemy, z którymi zmaga się na codzień, to może jednak warto zastanowić się nad jakąś inną formą działania.

00:14:32

Tak czy inaczej metod pracy z kotem lękowym. Trochę mamy ich prawidłowy dobór niestety wymaga sporego doświadczenia i przede wszystkim bardzo dobrze i dogłębnie zebranego wywiadu.

00:14:45

Natomiast warto to robić i warto z tym kotem lękowym pracować, ponieważ próba pomocy mu w przejściu przez te jego traumy naprawdę potrafi w bardzo znaczący sposób podnieść jakość jego życia.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały