Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Gdy twój kot nadmiernie gubi sierść…

Katarzyna Gruszczyk

Dowiesz się jaką przyczynę może mieć łysienie u kotów, dlaczego koty nadmiernie wyzliują sierść i jak można leczyć tę przypadłość.

Koty z reguły z ogromnym zaangażowaniem dbają o czystość swojego futra. Gęsta i lśniąca okrywa włosowa jest wizytówką zdrowego osobnika. Gdy matowieje i nadmiernie wypada, świadczy to o nieprawidłowości w funkcjonowaniu kociego organizmu.

Wzrost włosów u kota odbywa się w sposób cykliczny. Dlatego też sezonowe wzmożone wypadanie sierści jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Można wyróżnić fazę aktywnego wzrostu włosa (anagen), fazę przejściową (katagen) oraz fazę spoczynkową (telogen). Czas trwania każdej fazy zależy od wielu czynników – nie tylko od rasy, wieku i płci, ale także od gospodarki hormonalnej organizmu, funkcjonowania układu odpornościowego, genetyki i stanu odżywienia. 
Problem pojawia się, gdy wypadanie włosów się pogłębia lub trwa dłuższy czas, a przede wszystkim, gdy ubytki okrywy włosowej są widoczne gołym okiem.

Wyłysienie kota

Wyłysieniem określa się sytuację, kiedy to w miejscach, w których naturalnie powinny występować włosy, można zaobserwować ich zupełny brak lub przerzedzenie. Wyłysienie może być spowodowane przez różne czynniki:

  • samouszkodzenia w odpowiedzi na świąd będący efektem zarażenia ektopasożytami, drobnoustrojami i nadwrażliwością (pchły, cheyletiella, wszy, świerzb uszny, nużeniec, atopowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa, choroby grzybicze); 
  • zaburzenia hormonalne zakłócające cykl wzrostu włosa – estradiol, testosteron i hormony kory nadner...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały