Żywienie kotów z przewlekłą chorobą nerek musi być ustalane indywidualnie dla każdego kota – zależnie od zaawansowania choroby, stanu zwierzęcia i jego upodobań żywieniowych. Równie ważne są możliwości opiekuna. Nie istnieją założenia i zalecenia, które można stosować u każdego kociego pacjenta bez konieczności dostosowania. Często zdarza się, że wyniki badań nie współgrają ze stanem pacjenta. Prowadzę wiele kotów już w III i IV stadium PChN, które mimo złych wyników prezentują prawidłową masę ciała, aktywność i apetyt, mają lśniącą i zdrowo wyglądającą sierść, wizualnie nie wyglądają na chore.
Zapotrzebowanie energetyczne psów i kotów z PChN jest identyczne jak u zdrowych zwierząt, lecz w miarę narastania objawów chorobowych następuje spadek apetytu pacjenta, co sprawia, że niedożywienie staje się kolejną komplikacją w przewlekłej chorobie nerek, bardzo poważną i często zabójczą. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie żywienie wprowadzić od razu po zdiagnozowaniu problemu. Wskazaniem są już takie objawy, jak: niski ciężar właściwy moczu czy proteinuria (białkomocz, czyli obecność białka w moczu) przy braku azotemii (nieprawidłowe stężenie mocznika, kreatyniny i innych niebiałkowych związków azotowych we krwi, osoczu lub surowicy).
Diety przygotowywane przez opiekuna
Szczególną uwagę należy zwrócić na żywienie pacjentów posiłkami przygotowywanymi w domu przez opiekuna. Czy jest to dieta gotowana? W jaki sposób jest komponowana? Czy to dieta surowa? Nie należy obawiać się prawidłowo skomponowanej diety BARF opartej na surowym mięsie. Dieta BARF, dostosowana do potrzeb i stanu danego pacjenta, może być ogromnym wsparciem w leczeniu. ...