Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

W jaki sposób przygotować się na kota?

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk
House of Cat ODC. 5/8

W pierwszym odcinku z serii autorka zwróci uwagę na to jak przygotować się na przyjęcie do domu kota - poruszy najistotniejsze kwestie, o których warto pamiętać i należy zadbać.

 

Transkrypcja W jaki sposób przygotować się na kota? 

00:00:18 

Witam was bardzo serdecznie w kolejnym cyklu realizowanym razem z platformą Animale Expert plus ja się nazywam Małgorzata Biegańska hendryk Jestem technikiem weterynarii, behawiorystka zwierząt towarzyszących i zoo dietetyczką kotów. 

00:00:33 

I w tym spotkaniu będziemy się przyglądać sprawie przygotowania domu na kota. Tak się czasami zdarza, że są jeszcze ludzie, którzy kotów nie mają i zawsze. 

00:00:42 

Mnie to cieszy. 

00:00:43 

Kiedy taka sytuacja ma się zmienić? Ale bywają też przypadki, gdzie w domu kot już jest, a my chcemy się zdecydować na kolejnego zwierzaka. 

00:00:51 

Jak się na to przygotować? W jaki sposób się do tego zabrać? O czym pamiętać, co jest istotne, jak podejść do tego tematu? Takimi zagadnieniami będziemy się zajmować podczas tego cztero odcinkowego spotkania. 

00:01:04 

Dzisiaj ze mną jest tutaj Stefan Stefan jest moim najstarszym kocim rezydentem moim kotem pierworodnym, jak to mawiają moich koleżanek, moje koleżanki i członkowie mojej rodziny. 

00:01:14 

Stefan też pojawił się w moim życiu. Zupełnie przypadkiem nie był absolutnie kotem zaplanowanym, natomiast jego pojawienie się zmieniło. Cały mój świat wywróciło mi życie do góry nogami, ale w bardzo pozytywny sposób. Stefan jest ze mną już 15 lat. 

00:01:29 

Także zdążył mi wiele rzeczy pokazać wielu rzeczy mnie nauczyć bardzo ładnie wprowadzał mnie w koci świat, pomimo tego, że nie był pierwszym kotem w moim życiu. 

00:01:38 

To był pierwszym moim kotem w życiu, a to też spowodowało, że w bardzo taki głęboki sposób mogłam obserwować pewne jego potrzeby zachowania i relacje budowane również z innymi zwierzętami. Dlatego zawsze radzę i i zawsze podpowiadam, żeby przede wszystkim chcą. 

00:01:59 

Przygotowywać się na kota właśnie od kotów się uczyć niekoniecznie jest podręczników, niekoniecznie z poradników czy z książek, ale właśnie od kotów o to koty potrafią nauczyć nas najwięcej. 

00:02:11 

W jaki sposób przygotować się na kota? To pytanie dość skomplikowane i przede wszystkim należałoby tutaj wyjść od takiego zagadnienia. 

00:02:20 

Czy w moim domu kot już jest, czy ja się chce przygotować na pierwszego kota czy na kolejnego kota bo. 

00:02:28 

W obu tych przypadkach postępowanie będzie przebiegało troszeczkę i. 

00:02:32 

Inaczej, jeżeli nie mam jeszcze kota i chcę, żeby ten zwierzak w moim domu się pojawił, to tak naprawdę będzie to ogromna zmiana w moim życiu. 

00:02:42 

Oczywiście zmiana super napis o właśnie na przykład takich sytuacji. Człowiek czasami nie jest w stanie przewidzieć, a one się po prostu dzieją. 

00:02:50 

Jest to więc zmiana na plus, ale jednocześnie jest to pewne wywrócenie dotychczasowego świata do góry nogami, bo jeżeli wydaje nam się, że kot po prostu. 

00:03:01 

Wejdzie do naszego życia i dostosuje się do naszych warunków. To zdecydowanie mamy rację. Wydaje nam się tak nie będzie i wprowadzenie takiego takiego zwierzaka do naszego świata będzie się wiązało z nieodwołalny mi zmianami, ponieważ kot jako zwierzę społeczne kontaktowe ma swoje potrzeby, ma swoje wymogi i będzie nam pewne rzeczy po prostu narzucać nie po to, żeby nasz świat stał się gorszy tylko po to, żeby jego świat stał się. 

00:03:31 

Poprzez takie będzie kocie założenie. Zatem zastanówmy się, czy jesteśmy przygotowani, czy jesteśmy chętni, czy jesteśmy gotowi przebudować swój świat po to, żeby stał się on również przyjazny i odpowiednio zaaranżowany do kocich potrzeb. Kiedy przygotowujemy się do przyjęcia kota pod swój dach. Przede wszystkim musimy zacząć od stworzenia pewnego zaplecza. 

00:03:58 

Musimy zorganizować, co tu przestrzeń i wypełnić ją niezbędnymi przedmiotami tak zwanymi zasobami podstawowymi, które będą przez naszego zwierzaka użytkowane. 

00:04:11 

Takich rzeczy nie można odkładać na moment po przyjściu kota, ponieważ jeśli zwierzak wchodzi do naszego domu, powinien wejść, że tak powiem już na gotowe, pierwszym i najważniejszym elementem wyposażenia, którego będziemy potrzebować. Jeżeli w naszym życiu ma się pojawić kod. 

00:04:28 

Są drzwi. 

00:04:30 

I tak nie pomyliłam się i powiedziałam to z pełną premedytacją drzwi. To jest coś, co pozwala nam podzielić dom na strefy, co pozwala odciąć pewne miejsca, co pozwala również nam odizolować się od zwierzaka, co ogranicza przestrzeń jest niezbędne, szczególnie przy wprowadzaniu 2 bądź któregoś kolejnego kota do domu już zamieszkanego przez zwierzę. 

00:04:57 

Drzwi powodują, że możemy odciąć kota w pewnej części mieszkania i w tym obszarze stworzyć mu pierwotne miejsce, od którego zacznie swoją przygodę w danym miejscu w danym domu. Nie pozwalajmy na to, żeby kot miał na początku zbyt dużo przestrzeni bodźców elementu. 

00:05:20 

Do przeanalizowania i opanowania, bo taki nadmiar może spowodować, że zwierzę nam się wycofa, zamknie się w sobie, będzie przestraszone, będzie miało większy problem z aklimatyzacją. 

00:05:33 

Dlaczego? Dlatego drzwi to jest pierwsza i podstawowa rzecz, o której pamiętamy, co dalej poza drzwiami? Na pewno kuweta kuweta musi być obecna w każdym kocim domu. 

00:05:43 

Czasami musi być to więcej niż jedna kuweta, natomiast nie do końca prawidłowa jest zasada mówiąca o tym, że kuwet musi być tyle, ile kotów plus jedna. 

00:05:53 

Ku VAT musi być w domu tyle ile grup społecznych kotów plus jedna, pamiętając jednocześnie o zasadzie stały dostępności zasobów, czyli kuwet musi być na tyle dużo, żeby żaden kot nie musiał czekać w kolejce, aż inne zwierzę skończy korzystać z tego zasobu, ale też jednocześnie nie oznacza to, że przy na przykład 4 kotach w niedużym mieszkaniu musimy rozstawić 5 kuwet. Zwłaszcza że pamiętajmy, iż kuweta postawiona obok 2 kuwety. 

00:06:21 

Rozumiem o co ta jest jedną kuwetą, tyle tylko, że przydzieloną małą ścianką 5 kulek oznaczałoby 5 osobnych lokalizacji na kocim terenie, gdzie te ***** ty by się znajdowały naszych mieszkaniach. 

00:06:35 

Jest to często bardzo trudne, więc raczej skupmy się na tym, żeby Kobiety były dobrze rozlokowane z dala od innych zasobów w bezpiecznych miejscach, ale jednocześnie łatwo dostępne tak, żeby koty mogły z nich swobodnie korzystać, nawet jeśli ich ilość nie będzie zgodna. 

00:06:52 

Z naszą liczebnością kociej grupie Społe. 

00:06:55 

Jeśli kuweta to i żwirek tak żwirek najlepiej brać taki, który zostanie przez naszego przyszłego kota zaakceptowany w sposób łatwy i prosty, a więc jeśli bierzemy zwierzaka z innego miejsca, gdzie już ma jakąś opiekę, dowiedzmy się z jakiego podłoża korzystał tam. A jeśli bierzemy zwierzaka na przykład. 

00:07:16 

Czy z jakiegoś takiego miejsca, gdzie nie miał do tej pory opieki, wybierają żwirki jak najbardziej naturalne żwirki? Naturalnie to najczęściej żwirki bentonit owe, które przypominają kotem piasek, stąd zachęcają do grzebania, są chłonne, zazwyczaj powinny być też bezzapachowe, odpalone i łatwo pochłaniać wilgoć. Jeżeli nasz kot będzie w takim żwirku, początkowo tylko kopał, bawił się albo na przykład próbował. 

00:07:45 

Namnażać. No jest to powód do niepokoju. Często w ten sposób, co ty najpierw oswajają nowe zasoby, żeby po chwili zacząć z nich prawidłowo korzystać. 

00:07:54 

Pamiętajmy też, że kuweta musi być odpowiedniej wielkości. Gabaryt kuwety jest dla nas bardzo ważny, ponieważ jeżeli kuweta będzie zbyt mała, zbyt ciasna kot nie będzie chętny do korzystania z niej, więc przyjmuję taką zasadę, że kuweta powinna być takiej szerokości. Ile wynosi długość naszego kota i takiej głębokości. 

00:08:17 

Ile wynosi 1,5 długości naszego kota. Długość kota liczymy mniej więcej od mostka do nasady ogona, więc. 

00:08:26 

Tym tytułowym wymiarze możemy sobie od razu sprawdzić mniej więcej jakich gabarytów powinna być kuweta. Kuwety bardzo często są wybierane, zbyt małe, co może prowadzić do różnych problemów. 

00:08:37 

Większość kotów lepiej toleruje też kuwety otwarte niż zamknięte mogą być do kuwety z wysokimi rantami, ale nie powinny mieć absolutnie drzwi czek, ponieważ drzwiczki dla wielu kotów, zwłaszcza takich dopiero co przygarnięty hon, mogą być bardzo stresujące i mogą powodować, że kot nie będzie chciał wchodzić do małej, zamkniętej przestrzeni. 

00:08:57 

2 bardzo ważną rzeczą, którą powinniśmy mieć dla naszego zwierzaka jest transporter i to jest również akcesorium, które powinno być w domu jeszcze przed kotem, ponieważ w transporterze będziemy zwierze przywozić z innego miejsca transport, a że będziemy je zabierać do lecznicy weterynaryjnej na pierwszy przegląd z transportera kot pierwszy raz będzie oglądał nasz dom. Transporter również powinien być przestronny, wytrzymały sztywny, łatwy do wyczyszczenia, gdyby doszło do jakiejś wpadki. 

00:09:27 

Fajnie, żeby był rozkładany, czyli góra zdejmowana osobno niż dół. To bardzo ułatwia procedury weterynaryjne i powoduje, że kot w lecznicy dalej może siedzieć w swoim pudełku, przez co czuje się bezpieczniej i łatwiej znosi na przykład podstawowe badania. 

00:09:43 

Kolejna rzecz to komplet misek o tym muszą mieć bezwzględnie osobnej miski na jedzenie i wodę i miejski te nie powinny stać obok siebie. 

00:09:51 

Bo w naturze koty najczęściej jedzą w innych punktach niż piją i w domu również lubią odtwarzać ten rytuał niski raczej wybieramy ceramiczne lub metalowe. 

00:10:03 

Wystrzegajmy się misek plastikowych, ponieważ po pierwsze one bardziej chłoną zapachy związku, z czym dla kota mogą być nieprzyjemne. Po 2 po korzystaniu z plastikowych misek często zdarzają się jakieś zmiany skórne na pysku, które mogą być swędzące nieprzyjemne. Wiele kotów z tego powodu odmawia później. 

00:10:21 

Normalnego jedzenia, miski metalowe bądź miski ceramiczne są łatwiejsze do utrzymania w czystości i też powodują, że jakby. 

00:10:31 

Nie ma zbędnego dodatkowego elementu zapachowego. Miski są różne i warto na mnie spojrzeć również świadomym okiem, ponieważ koty nie bardzo lubią wkładać pyszczki w głębokie pojemniki. 

00:10:46 

Raczej więc wybieramy miseczki płaskie, bardziej przypominające talerzyki o dosyć dużym wejściu, żeby kot nie wciskał tam pyska i żeby na przykład nie dochodziło do czegoś takiego jak syndrom zmęczonych wąsów, czyli wąsy. 

00:11:00 

Które są regularnie podrażnione w procesie jedzenia, mogą być po prostu przez kota. Może być to Wszystko tak gorzej, taller. 

00:11:08 

Nawet kot może odczuwać ból z tego powodu, ponieważ pamiętajmy, że wąsy, czyli włosy czuciowe, są bardzo głęboko zakorzenione, że tak powiem w skórze i mają bezpośrednie przełożenie na układ nerwowy także miski raczej płaskie regularnie. Myte regularnie czyszczone woda w innym miejscu niż jedzenie. 

00:11:26 

Drapaki czy drapaki kupować od razu generalnie dobrze by było tak, chociaż niekoniecznie musi być to od razu drapak na całą wysokość pomie. 

00:11:35 

Szczeniak warto jednak spróbować na początek, czy nasz kot woli podłoże tekturowe, czyli na przykład sizal owe czy matę kokosową, czy jeszcze jakiś inny rodzaj drapaka i potem idąc już tym kluczem wybierać sprzęty docelowe? 

00:11:50 

Jeżeli nasz kot nie interesuje się drapakiem pionowym, to warto spróbować z drapakiem poziomem. Pamiętajmy, że w naturze koty drapią przestrzenie w 3 płaszczyznach, czyli właśnie pionowe, poziome i skośne, więc jeśli akurat jeden rodzaj drapaka. 

00:12:06 

Nie jest Wszystko to akceptowany, dobrze jest spróbować. 

00:12:08 

No coz karmą yy, jak dobierać karmę, jeżeli bierzemy kota już od kogoś, kto się nim opiekował, fajnie byłoby na początek zaopatrzyć się w takie samo jedzenie, nawet jeśli jakościowo ono jest kiepskie, ponieważ jeśli od razu zaczniemy naszą przygodę w nowym domu ze zwierzakiem od zmiany karmy, to sam ten proces i zwłaszcza jeśli będzie przeprowadzany gwałtownie plus stres powiązany z przeprowadzką, mogą doprowadzić do wystąpienia jakichś zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego. A to, jak wiadomo, nikomu nie pomaga. 

00:12:39 

Dlatego fajnie byłoby na początku karmić kota tym, co jadą w poprzednim miejscu, ewentualnie zacząć stopniową zmianę the. 

00:12:47 

Na początek polegającą przede wszystkim na wycofaniu karmy suchej. Jeśli taka była w przeszłości podawana karma sucha jest zawsze bardzo złym wyborem i tutaj proponuję wszystkim osobom, które są bardziej zainteresowane. 

00:13:00 

Tematem żywienia sięgnąć również do mojego 4 odcinkowego kursu o podstawach zdrowego żywienia kotów, ponieważ tam bardziej obszernie na ten temat o pow. 

00:13:11 

Rada, także staramy się wycofać suchą karmę z kociego żywienia, następnie przejść na dietę mokro i w miarę możliwości również skierować to kocie żywienie na tory takiego jedzenia wysoko mięsnego, mokrego, właśnie dobrze zbilansowanego. 

00:13:28 

Pamiętajmy o tym, że powinno powinny to być karmy bytowe, które mają wszystkie odpowiednie składniki potrzebne do tego, żeby zapewnić kotu zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne. 

00:13:40 

Jeśli chodzi o. 

00:13:43 

Takie rzeczy jak zabawki czy legowiska to stym mi warto się troszeczkę wstrzymać, żeby poznać swojego nowego zwierzaka, czyli dać sobie trochę czasu na jego obserwacje, zobaczyć, czy jest to kot, który bardziej lubi biegać, czy na przykład woli łapać coś, co jest ciągnięte po Ziemi w ramach zabawy. A może będzie to kot aportu jący? Może raczej będzie to typ obserwatora. 

00:14:08 

Więc fajnie jest dać sobie chwilę czasu. Pierwsze zabawki naprawdę można wykonać z rzeczy, które są dostępne w domu. Można zrobić kotu kulkę z folii Aluminiowej albo na przykład pobawić się z nim jakimś sznurkiem czy sznurówką. 

00:14:21 

Sznurówka często jest ulubioną kocią zabawką i pozostaje nią przez długie lata, więc można w ten sposób zacząć tą naszą przygodę z kotem, a dopiero potem znając już jego preferencje, zdecydować się na odpowiedni model wędek czy pijaczek, zabawek bądź jakiś innych elementów, które będą go zachwycać. Chociaż większość kotów. 

00:14:38 

I tak koniec końców yy najbardziej jest zainteresowana patyczkiem do uszu albo gumką do włosów. 

00:14:45 

Pamiętajmy jednak też o bezpieczeństwie i o tym, że małe przedmioty mogą być przez kota zjedzone połknięte, więc uważajmy i sprawdzajmy, czy kot nie ma takich tendencji, żeby w czasie zabawy nie zrobił sobie krzywdy. 

00:14:57 

Jeśli chodzi o legowiska, to o tym można by dosłownie napisać całą książkę Fill, która zbierała by historia opiekunów kupujących kotom drogie domki czy posłania, po których kot najczęściej korzysta tylko z kartonu, w którym one przyszły. 

00:15:12 

I rzeczywiście często tak jest, więc moja rada brzmi, nie zaczynajcie od legowisk. Zacznijcie od kartonu, postawcie kotu karton i zobaczcie, co z nim zrobi, czy będzie w nim przesiadywał, czy będzie do niego wskakiwał, czy potraktuje go jako miejsce do spania, czy jako miejsce do zabawy. 

00:15:27 

To też będzie dla was wskazówka, jeżeli zdecydujecie się na przyjęcie kota pod swój dach, to pamiętajcie, że w tej. 

00:15:35 

Koty domowe żyją spokojnie 18 20 lat, więc nawet jeśli wasz kot nie będzie miał legowiska w pierwszym tygodniu mieszkania u was, to jeszcze będziecie mieć mnóstwo czasu, żeby ten fakt nadrobić w przyszłości poznajmy najpierw swojego kota. 

00:15:51 

Dowiedzmy się, jakie są jego preferencje i w ten sposób dobierajmy rozwiązania pod jego potrzeby. Wtedy mamy największą szansę, że rzeczywiście trafimy, a nie miniemy się z naszymi pomysłami i wyjdzie z tego po prostu jedna wielka koto strofa. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały