Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów
Masz już subskrypcję? Zaloguj się!
W trzecim odcinku autorka skupia się na relacji nowego kota z domowym stadem - zwraca uwagę na proces odpowiednio przeprowadzonej asymilacji.
00:00:17
3 części naszego spotkania poświęconego tematowi przygotowania domu na przyjście kota zajmiemy się sytuacją, w której już w tym naszym domu koci rezydenci są, a my chcemy przyjąć pod dach nowe zwierzę.
00:00:33
Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, musimy sobie dobrze zaplanować proces zapoznawania ze sobą zwierząt. Pamiętajmy bowiem, że w chwili, w której kot wprowadzany jest do już istniejącej kociej grupy bądź do już mieszkającego w domu Kociego rezydenta, początkowo dla obu tych zwierząt Wszystko się pogarsza.
00:00:54
Prezydent będzie musiał podzielić się swoimi zasadami. Będzie musiał nauczyć się żyć w towarzystwie innego zwierzaka. Będzie zmuszony do pewnych ustępstw w swoim dotychczas niepodzielnie rządzonym Królestwie.
00:01:08
Natomiast kot, który dochodzi, będzie się również musiał przyzwyczaić do nowych warunków zaaklimatyzować się w nowym miejscu, nauczyć się budować relacje ze swoimi nowymi towarzyszami czy to ludzkimi, czy zwierzęcymi. Dopiero nabrać pewnego zaufania.
00:01:25
I wybudować pewne wzorce zachowań, które akurat w tym miejscu będą dla niego optymalne.
00:01:32
Zapoznawanie kota nowego ze zwierzętami, które już w domu przebywają, nigdy nie powinno występować gwałtownie i na Hura. Dotyczy to zarówno zwierząt młodych, jak i w szczególności zwierząt dorosłych.
00:01:46
Pamiętajmy, że w naturze koty są zwierzętami dość nieufny mi i nie są wcale chętne do tego, żeby tak po prostu zaprzyjaźniać się z nowymi osobnikami. Nowy osobnik na wspólnym terenie to groźba rywalizacji konkurencji. To ewentualna możliwość.
00:02:02
Yy jakiegoś starcia to tak naprawdę przepis na problem. Dlatego koty.
00:02:08
Wolą zachowywać dystans, podchodzić spokojnie i powoli do każdego nowego osobnika wolą mieć możliwość wycofania się ucieczki i częściej wybiorą właśnie taką opcję od walki czy konfrontacji.
00:02:23
Kot, który nie jest postawiony w ostateczności, najczęściej nie będzie chciał się konfrontować z przeciwnikiem. Do sam ponosi z tego tytułu pewne ryzyko, dlatego jeżeli chcemy zapoznawać ze sobą zwierzaki, powinniśmy to zrobić bardzo.
00:02:38
Tak mądrze i w sposób zaplano.
00:02:41
Tylko najczęściej pomaga w takim momencie jest procedura tak zwanej socjalizację z izolacją, jakkolwiek. Czasami jest to nazywane również w inny sposób, ale chodzi przede wszystkim o to, żeby dać kotom czas na to, żeby stopniowo mogły się ze sobą zapoznawać.
00:02:58
W tym celu.
00:02:59
Nowego zwierzaka umieszczamy tak, jak już mówiłam w poprzedniej lekcji, w osobnym pomieszczeniu z wszystkimi potrzebnymi zasobami i tam pozwalamy mu przebywać kilka dni, czasami nawet do tygodnia czasu.
00:03:10
Żeby zdążył zapoznać się z nowym miejscem przejść tak zwanym zapachem domu, czyli stracić swój obcy zapach, który jest całkowicie nierozpoznawalny przez kocich domowników, a zatem zbierać na sobie zapachy, które są już przez nich znane i akceptowane chociażby zapach opiekuna.
00:03:29
Po takim tygodniowym przebywaniu w odosobnieniu, jeśli pozostałe zwierzęta są spokojne i nie reagują źle, na przykład na dźwięki dochodzące z kociego pokoju.
00:03:41
Można zacząć stopniową wymianę pomieszczeń i wymianę zapachów, ale jeszcze bez spotykania ze sobą kotów, czyli zaczynamy od tego, żeby naszym prezydenckim kotem wynosić jakieś elementy przestrzeni naznaczonej już zapachem nowego zwierzaka.
00:03:57
Na przykład kocyk legowisko poduszkę, na której kot śpi albo szczotkę, którą czeszemy tego kota, o ile kot pozwala się czesać, a skolei do jego pokoju wnosimy rzeczy o zapachu rezydentów.
00:04:10
Jeśli nie będzie tutaj negatywnych reakcji, kolejnym krokiem jest umożliwianie naszemu nowemu kotu eksploracji reszty mieszkania, podczas gdy rezydenci mogą wchodzić do pokoju naszego nowego kota. Ale na tym etapie zwierzęta jeszcze nie mogą się oglądać, czyli najczęściej robimy to przez film.
00:04:30
Na przykład zamykamy na chwilę naszego kota nowego w łazience. W tym czasie wpuszczamy rezydentów, zamykamy drzwi, wypuszczamy kota z łazienki.
00:04:38
W ten sposób zwierzaki mogą się mijać bez konieczności konfrontowania. Takie wymiany zapachowe wcale nie muszą trwać długo. Mogą trwać około kwadransa, pół godziny do godziny.
00:04:50
Jeżeli koty są na tyle mocno zainteresowane przebywaniem w swoich wzajemnych przestrzeniach, natomiast jeśli którykolwiek z nich wykazuje symptomy niepokoju.
00:05:00
Jeśli na przykład prezydent chce już wyjść z pokoju nowego kota, powinniśmy natychmiast umożliwić mu taką opcję i zakończyć sesję na danym etapie.
00:05:09
Pamiętajmy też, że przy pracy za poznawaniem kotów bardzo ważne jest to, żeby Wszystko odbywało się w spokoju i bez zbędnego stresu.
00:05:17
Chcemy, żeby nasze zwierzęta były zrelaksowane, żeby podchodziły do tego z dobrym nastawieniem, bo mózg w stresie ma zablokowane możliwości uczenia się. Jeśli zwierzęta będą zdenerwowane z takiego zapoznania, wiele dobrego nie wy.
00:05:31
Kiedy jesteśmy już na tym etapie, że koty dobrze reagują na swój wzajemny zapach, na przykład zaczynają też naprzemiennie korzystać ze swoich zasobów, chociażby w kuwety i nie wzbudza to negatywnych reakcji.
00:05:43
2 strony możemy zacząć, co ty sobie powolutku pokazywać. Możemy to zrobić też na 2 sposoby albo z siatką, którą rozgranicza my 2 części domu, wstawiając odpowiednią ramę drewnianą z nabitą na to siatką najczęściej plastikową siatką ogrodniczą, dzięki czemu.
00:06:00
Kot w swojej w swoim pokoju kot nowy może obserwować rezydenta z zasiadki i na odwrót rezydent ze swojej części mieszkania kota nowego.
00:06:10
Albo jeśli nie mamy możliwości zamontowania siatki bądź nie chcemy tego robić, możemy naszego nowego kota na przykład zapiąć wszelki, chociaż dobrze jest go wcześniej do tego przyzwyczaić i wtedy najlepiej jest pracować w 2 osoby, czyli jedna osoba pilnuje kota nowego w jego pokoju 2 osoba pilnuje rezydenta i stopniowo umożliwiamy kotem oglądanie się z coraz mniejszego dystansu, ale jeszcze początkowo bez kontaktu bezpośredniego.
00:06:38
Kot, który jest bardziej płochliwy, bardziej strachliwy, jest mu trudniej. W tej sytuacji powinien być umieszczony z wyżej, ponieważ kot, który siedzi wyżej, zawsze ma przewagę nad swoim.
00:06:49
Nazwijmy to przeciwnikiem i w związku z tym taki kot fill będzie się czuł pewniej i bezpieczniej, więc w zależności od tego, jakie są charaktery zwierzaków, albo będzie to rezydent, albo będzie to kot.
00:07:01
No, jeśli chodzi o koty bardzo młode, to tutaj one mogą wykazywać bardzo dużą chęć wejścia w bliską interakcję kontaktową, czyli kot młody na widok 2 osobnika może z taką olbrzymią radością zrobić.
00:07:15
Ooo super. Chodźmy się bawić.
00:07:17
I wbiegnie nam w tego 2 zwierzaka. To jest bardzo niepożądane, ponieważ jeśli koty nie mają do siebie zaufania, to taka taki wybuch radości może być odebrany jako próba.
00:07:29
Ataku nie chcemy doprowadzać do takich sytuacji, więc jeśli mamy kota bardzo kontaktowego, to powinien on być pod kontrolą. Na przykład właśnie z wykorzystaniem szelek i smyczy, żebyśmy byli w stanie wpływać na dystans, jaki zachowuje on od 2 zwierzaka.
00:07:44
Kiedy koty dobrze już reagują na swój widok, jeśli się obwąchuje ją, jeśli potrafią się mijać, możemy przejść do kontrolowanych sesji w jednej przestrzeni i w ten sposób zostawiać koty razem. Na przykład w jednym pokoju.
00:08:00
Ale w naszej obecności.
00:08:02
Kiedy po takich sesjach również nie będzie żadnych negatywnych reakcji, możemy przejść do stopniowego pozostawiania kotów samych, ale na bardzo krótkie okresy, czyli na przykład 5 minut poświęcone na wyniesienie śmieci z domu albo 15 minut na zakupy w najbliższym sklepiku albo pół godziny, w czasie którego wychodzimy na spacer, a koty są razem.
00:08:26
Potem stopniowo godzina 2 3 obserwujemy, jak zachowują się zwierzaki po powrocie do domu, jeśli witają nas razem, jeśli na przykład śpią, kiedy przychodzimy, jeśli Wszystko jest dobrze.
00:08:36
To wiemy, że raczej nic złego się w trakcie naszej nieobecności nie wydarzyło, natomiast jeśli wracamy do domu, a tam wala się powyrywane Futro, jeden kot siedzi pod szafą, a 2 z przodu przed meblem i warczy na tego schowanego. No to wiem, że coś poszło bardzo nie tak i wtedy zdecydowanie wracamy do etapu rozdzielania kotów.
00:08:56
Ostatnim etapem jest tak naprawdę pozostawianie kotów wspólnie w ciągu dnia i jeszcze czasowe rozdzielanie ich na noc, ponieważ noc to jest naturalna pora aktywności kota.
00:09:07
I nie chcemy.
00:09:07
Żeby w tym czasie zwierzaki na przykład weszły w.
00:09:10
Jakiś konflikt czy starcie?
00:09:11
Kiedy nie możemy na to zareagować, bo zwyczajnie śpimy.
00:09:14
Więc takie przedłużanie jeszcze tej nocnej izolacji może potrwać około 2 3 tygodni i tak to średnio wygląda fill od momentu, kiedy koty zaczynają już przebywać wspólnie.
00:09:25
Jeżeli chcemy się upewnić, czy nasze koty dobrze się dogadują, to postarajmy się wypatrywać w takiej sytuacji, gdzie jeden z nich jest aktywny, bawi się, biega po domu, eksploruje, jest czymś zajęty, a 2 spokojnie śpi.
00:09:38
Jeżeli zwierzę śpi w obecności 2 zwierzęcia, oznacza to, że czuje się bezpiecznie i że nie ma potrzeby kontroli.
00:09:46
Tego, co robi jego współtowarzysz, a to jest zawsze oznaka dobrej relacji.
00:09:51
Chciała, by tworzyły przestrzeń dla naszego nowego kota. Pamiętajmy, aby w domu również w kilku miejscach zapewnić mu azyl i kryjówki.
00:10:00
Jest to szczególnie ważne, jeśli w naszym domu są małe dzieci i wtedy azyl muszą być umieszczone wyżej. Na przykład mogą być to półki hmm już istniejących szafach albo dokręcone specjalnie takie elementy na ścianach można skorzystać z kocich mebli albo po prostu z takich elementów normalnego wystroju wnętrza, które w odpowiedni sposób.
00:10:21
Yy przekształcamy w tak zwanych oto strady. Co to strady? To są takie alternatywne drogi, którymi kot może się poruszać po pomieszczeniach ponad poziomem ziemi.
00:10:31
Z takiego punktu może też spokojnie obserwować otoczenie, co również pozwala mu na zbieranie informacji o danej sytuacji. Bardzo ważne jest to, żebyśmy pamiętali o stałej dostępności zasobów dla naszego kota.
00:10:45
Nie możemy zatem lokować kuwety w łazience, do której chodzimy się kąpać na 2 godziny dziennie zamykając drzwi, bo kot nie może być odcięty od swojej kuwety.
00:10:53
Powinniśmy też pamiętać, że drapak czy na przykład miski z jedzeniem zawsze powinny być w takim miejscu, aby kot mógł się do nich dostać, bo dostępność zasobu jest jednym z podstawowych praw i potrzeb naszego kota.
00:11:06
Niemożność zrealizowania swojej potrzeby wobec właśnie.
00:11:12
Jakiegoś zasobu skutkuje często tym, że kot zacznie ją realizować w jakiś inny, wymyślony przez siebie sposób, a to z kolei może doprowadzić do jakichś niesympatycznych albo wręcz groźnych sytuacji.
00:11:25
Jeśli mieszkamy z kotem w domu wielopoziomowym, pamiętajmy, że część zasobów musi być ulokowana po jednym na każdym z poziomów.
00:11:33
Takim zasobem przede wszystkim jest kuweta. Jeśli więc mamy 3 piętrowy dom, to na każdym piętrze powinno być jedna kuweta. Nawet jeśli mamy tylko jednego zwie.
00:11:42
Żaka są też takie koty, które potrzebują osobnej kuwety do wydalania moczu, a osobnej do wydalania kału. Jeśli mają jedną, to są nieszczęśliwe i często może to prowadzić do problemów poza kultowych.
00:11:54
A co w?
00:11:54
Przypadku, jeśli mamy dom z ogrodem, jak sobie radzić w takiej sytuacji, kiedy na przykład nie chcemy cały czas trzymać zamkniętych drzwi? Chcemy korzystać razem z kotem z przestrzeni ogrodowej, ale jednocześnie chcemy zadbać o jego bezpieczeństwo. Rozwiązania są.
00:12:08
Piotrze pierwsza to wychodzone jest kotem na szelkach i długiej lince i tak zwane pali kowanie, czyli po prostu mamy pośrodku trawnika palik soczkiem, do którego przyczepiamy kota.
00:12:21
Kot jest na długiej lince, chodzi sobie tam, gdzie chce. Jest to o tyle problemowe, że jeśli w ogrodzie są jakieś inne rzeczy typu drzewa, krzewy, meble ogrodowe, zdarza się, że kot się zaplątuje. O to i trzeba go po prostu fizycznie odczepi.
00:12:36
2 opcja to zabezpieczenie całej przestrzeni ogrodowej w postaci odpowiednio do budowanego fragmentu ogrodzenia. Takie ogrodzenie zazwyczaj nosi nazwę od Kośnik ów i polega na przedłużeniu płotu w pionie oraz pod kątem 45 ° do wnętrza ogrodu i na rozwijaniu siatki na w tych przestrzeniach, ale musi być to siatka nie do końca napięta. Chodzi o to, że jeśli kot zacznie się wspinać na ogrodzenie i dotrze do tej siatki.
00:13:06
Siatka pewnie się ugiąć pod jego łapami. Wtedy nie poczuje stabilności i zazwyczaj puści i po prostu odpadł.
00:13:14
W kierunku ziemi taka siatka zabezpiecza nas przed tym, żeby nasz kot wydostał się na zewnątrz, ale nie zabezpiecza w pełni przed tym, żeby nic nie dostało się do ogrodu.
00:13:23
Także musimy wtedy mieć świadomość tego, że na przykład coś tam może do tego ogrodu wpaść i niekoniecznie będzie mogło się samodzielnie wydostać.
00:13:31
3 rozwiązaniem, jeśli nie mamy możliwości zabudowania ogrodu, jest woliera, woliera, może być wolnostojąca albo dobudowana do ściany domu, na przykład obejmując jedno.
00:13:41
Okiem wolierę zazwyczaj buduje się na drewnianym stelażu, rozpinając dla niej również metalową siatkę. Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o odpowiedniej impregnacji elementów drewnianych od strony gleby, żeby w olewana mnie pod macała niemiła i żeby nie było potem konieczności wymiany elementów. Na przykład po 2 sezonach ze względu na warunki atmosferyczne.
00:14:04
Woli ja, że koty potrafią spędzać długie godziny. Jest to zazwyczaj dla nich bardzo fajna opcja właśnie w postaci korzystania.
00:14:12
Choć bez kawałka trawnika, można tam też dobudować różne urozmaicenia, na przykład wstawić konary drzew albo jakieś inne drewniane elementy, które powodują, że kot z różnych powierzchni i z różnych przestrzeni może obserwować swoje otoczenie.
00:14:27
Woliery stają się coraz popularniejsze. Nie są już jakimś ewenementem i coraz więcej opiekunów korzysta z tego rozwiązania, dzięki czemu można.
00:14:35
Nawet w sieci znaleźć bardzo ciekawe projekt takich rozwiązań i dostosować je pod potrzeby naszego zwierzaka.