Zaburzenia separacyjne, problematyczne zachowania i towarzyszące im objawy

Beata Leszczyńska
Zaburzenia separacyjne psów ODC. 1/11

W filmie przedstawiono zagadnienie zaburzeń separacyjnych u psów, omówiono definicję zjawiska i problematyczne zachowania.

Transkrypcja video Zaburzenia separacyjne, problematyczne zachowania i towarzyszące im objawy

00:00:17

Dzień dobry Witam państwa na pierwszym z serii 7 krótkich wykładów poświęconych zaburzeniom separacyjnym psów. Dzisiaj powiemy sobie o tym, czym są zaburzenia separacyjne i jakie są ich najczęstsze objawy.

00:00:31

W kolejnych wykładach na kolejnych naszych spotkaniach będziemy rozmawiać o czynnikach ryzyka, o przyczynach zaburzeń separacyjny hon. Powiemy sobie o terapii, o tym, co możemy zrobić, żeby te zachowania zmienić i zlikwidować niepożądane zachowania psów.

00:00:51

Powiemy sobie o tym, jakie emocje przeżywa pies wtedy, kiedy zostaje sam w domu, powiemy, jak analizować zachowanie, jak stworzyć.

00:01:01

Bezpieczne otoczenie dla psa.

00:01:05

I jakie techniki?

00:01:06

Możemy wdrożyć w terapii na końcu omówimy przypadki z naszej praktyki. Dzisiaj chciałabym się skupić, jednak na na tym, czym są zaburzenia separacyjne.

00:01:20

Jak definiować te zaburzenia i dlaczego właśnie takiego terminu używam?

00:01:25

Pewnie dla wielu z Państwa zresztą tak samo dzieje się w przypadku naszych klientów. Ten termin zaburzenia separacyjne jest terminem relatywnie nowym.

00:01:35

Bardzo często nasi klienci, zgłaszając problematyczne zachowanie psa fill, odnoszą się do niego mówiąc, że pies przeżywa lęk separacyjny czy ma lęk separacyjny i w związku z tym nie potrafi zostawać sam w domu. My świadomie już w tej chwili używamy terminu zaburzenia separacyjne.

00:01:55

A nie lęk separacyjny, ponieważ wiemy, że lęk jest tylko jednym, jedną z emocji, którą przeżywają psy.

00:02:03

Pozostawiane same w domu, oprócz lęku mogą się pojawić emocje skrajnie różne, bo może się pojawić na przykład radość separacyjne, ale mogą pojawić się również takie mocne, jak.

00:02:16

Strach czy frustracja, czy panika. Lęk separacyjny określany przez nas jest również często mianem bólu separacyjnego, bo to jest ta emocja, która jest najbardziej dotkliwa dla dla psów dla zwierząt. Natomiast te inne potrafią równie.

00:02:36

Mocno dać w kość opiekunom.

00:02:38

Ponieważ zwierzę, które przeżywa te emocje, najczęściej prezentuje wachlarz zachowań, które fill są w zasadzie tożsame, jeśli mówimy o zaburzeniach separacyjny hon, to przydałoby się znać definicję tego, czym tak naprawdę te zaburzenia separacyjne są. Otóż jest to zespół zachowań prezentowanych przez drzwi.

00:03:00

Wierzę po utracie kontaktu ze swoim opiekunem. My często opiekuna nazywamy obiektem przywiązania. Stosujemy taki termin obiekt przywiązania, ponieważ zaburzenia separacyjne mogą występować również w sytuacji, gdy zwierzę traci obiekt przywiązania, którym nie jest człowiek i zaburzenia separacyjne mogą się pojawić wtedy, kiedy obiekt przywiązania wychodzi z domu, ale również wtedy, kiedy obiekt przywiązania wychodzi spokoju, w którym znajduje się pies i, przechodzi do do innego pomieszczenia w obrębie tego samego.

00:03:33

Yy mieszkanie tego samego domu?

00:03:37

Tak jak powiedziałam, jest to problem bardzo często spotykany. Pojawia się on w naszej praktyce właściwie na równi z problemem agresji u zwierząt.

00:03:45

Agresji u psów, ale z tym, że fill jest to problem, o wiele bardziej złożony, ponieważ tak naprawdę mamy tutaj 3 czynniki i 3 op.

00:03:58

Szary problem.

00:04:00

III 3 obszary, których on dotyka. Pierwszym z nich jest na pewno pies pies, który przeżywa nie porzą.

00:04:07

Dane M.

00:04:08

Moc je emocje, które mogą być dla niego bardzo dotkliwe. Fill, z którymi on sobie nie radzi i które mogą być powodem cierpienia 2 obiektem jest opiekun opiekun, który chciał mieć fajnego towarzysza swojego życia, a zamiast przyjemności na problem, ponieważ jest to denerwujące dla wielu opiekunów, jest to równie stresujące jak dla jego dla dla ich zwierząt.

00:04:37

Związane jest to również oczywiście z wydatkami, ponieważ zwierzęta, które niszczą ll no narażają nas na koszty, ale musimy również pamiętać o tym, że jest to problem społeczny, ponieważ ten opiekun z tym psem funkcjonuje w jakimś środowisku i bardzo często z tym środowiskiem już jest skonfliktowany.

00:04:54

W tym momencie, kiedy trafia do behawiorysty, mnie bardzo często mamy opiekunów, którzy zgłaszają się do nas już wtedy, kiedy w domu pojawiła się kilkakrotnie policja, straż miejska. Czy nawet wtedy, kiedy?

00:05:06

W toku są postępowania sądowe.

00:05:09

Emm dlaczego tak się dzieje? Lel. Dlaczego ci ludzie, ci opiekunowie zwierząt narażeni są na tego typu kłopoty?

00:05:17

Ponieważ jest to zaburzenie, które jest tak naprawdę bardzo trudne w terapii nie ma pigułki, która po jednorazowym podaniu rozwiązałaby ten problem. Nie ma złotych środków i nie ma krótkich, szybkich rozwią.

00:05:31

Wiązań oczywiście, jeżeli chcemy przeprowadzić właściwą terapię, bo zamknięcie psa do klatki niczego nam nie nie rozwiązuje. Jeżeli my chcemy wprowadzić klatkę panelową, to dobre wprowadzenie klatki karmelowej również wymaga czasu.

00:05:46

Czas jest tutaj kluczowym pojęciem, z którym my się borykamy, bo ten czas również czasami działa na naszą niekorzyść, bo napięcie emocjonalne u psa rośnie napięcie w lustracyjne u właściciela rośnie i napięcie.

00:06:01

EI złość sąsiadów również rośnie.

00:06:04

Jest to problem trudny w terapii.

00:06:07

Ponieważ wymaga zaangażowania ze strony behawiorysty ze strony opiekuna i bardzo często ze strony lekarza weterynarii, który prowadzi zwierzę.

00:06:18

Jest to problem trudny, ponieważ każde zwierzę jest inne, każdy pies jest inny, wymaga podejścia indywidualnego, gdzie musimy rozważyć, jaki rodzaj terapii zastosujemy. Musimy dobrze to zwierzę zdiagnozować, żeby odnieść sukces i musimy zaproponować terapię, która tak naprawdę.

00:06:36

Bardzo często jest trudna dla opiekuna, bo wymaga od niego czasu i poświęcenia. I niestety ta terapia musi być przeprowadzona fill równocześnie normalnym życiem. Ideałem byłoby zastosowanie terapii w świecie takim idealny.

00:06:57

Gdzie opiekun mógłby sobie pozwolić na przebywanie w domu przez powiedzmy sobie 2 3 miesiące i stosowanie tylko terapii, czyli stosowanie naszych zaleceń bez konieczności pozostawiania psa samego w domu. To jest nierealne. To jest bardzo rzadko możliwe.

00:07:14

Fill i rozwiązanie takie jak na przykład zostawianie psa w świetlicy czy na czas nieobecności, czy czy zostawianie u jakiegoś życzliwego sąsiada, czy u jakiegoś członka rodziny.

00:07:26

Bardzo często po prostu nie ma zastosowania, bo nie ma takich ludzi. Fill świetlice takie dzienne świetlice byłyby tutaj sporą pomocą, natomiast takich placówek jest jeszcze ciągle bardzo mało.

00:07:39

Nie są one na tyle popularne, żeby każdy pies czy większość tych tych psów, które powinny się tam znaleźć pod nieobecność człowieka.

00:07:46

Mogły się tam znaleźć.

00:07:48

Ale też bardzo często zaburzenia separacyjne wynikają z przywiązania do konkretnego człowieka i w związku z tym zastąpienie go kimś innym.

00:07:58

Czy czy odprowadzenie do do kogoś innego niestety nie daje nam rozwiązania. Każdy przypadek jest inny i w związku z tym musi nie.

00:08:08

Ma jednej terapii nie ma jednego środka, nie ma jednej metody. My musimy dostosować metody do poszczególnych naszych pacjentów.

00:08:18

EE stosujemy je.

00:08:20

W odpowiedzi na to, jakie emocje towarzyszą zaburzeniom emocjonalnym, zaburzeniom separacyjnym, bo czym innym będzie leczenie w terapii psa, który prezentuje te te niepożądane zachowania, ponieważ przeżywa panikę czy ból separacyjny, a inne u psa, który po prostu jest sfrustrowany tym, że człowiek wychodzi, czy przeżywa złość z.

00:08:45

Powodu tego, że że został sam w domu, bo na tym właśnie opiera się zrozumienie terapii, żeby odnieść sukces. My musimy dokładnie wiedzieć, jakie emocje pojawiają się, czy jakie związki i emocji pojawiają się, kiedy pies zostaje sam w domu?

00:09:07

Mówię o tym, ponieważ bardzo często jest tak, że te emocje się przeplatają, że pojawia nam się jakiś niepokój.

00:09:16

Po którym pojawia się frustracja, za chwilę pojawia się nam złość. Aa kończy się to Wszystko jednym wielkim przerażeniem na przyk.

00:09:24

No ja pamiętam, nie zawsze jest to złości. Nie zawsze jest to przerażenie. Pamiętam taki przykład.

00:09:29

Mieliśmy kiedyś w terapii takie 2 chyba buldogi jak dobrze pamiętam i właściciele byli przekonani, że psy niszczą mieszkanie, bo przeżywają strach, że przeżywają lek separacyjny, kiedy oni wychodzą do pra.

00:09:46

Po zamontowaniu kamery na nieobecność pewnie obecności opiekunów okazało się, że zachowanie tych psów absolutnie nie wynikał z przerażenia ani strachu.

00:09:58

Wprost przeciwnie, zwierzęta te bardzo radośnie rozwalały mieszkanie tych państw, a także musimy wiedzieć, co przeżywa pies, żeby podjąć właściwe kroki.

00:10:12

Może to być oczywiście również nuda. Może to być może to być frustracja. Bardzo często ta frustracja wynika z niezaspokojenia podstawowych potrzeb psa i to są relatywnie proste przypadki. Bobo zmiana fill takiej rutyny.

00:10:31

W której funkcjonuje pies, przynosi dosyć często.

00:10:35

Dosyć często zmiany na lepsze.

00:10:40

Tak jak powiedziałam, ll emocje, które przeżywa pies mogą się różnić. Natomiast objawy czy? Czy manifestacja tych zachowań ll bardzo często.

00:10:55

Jest bardzo podobna, bo to co robią psy Przeżywając lęk niewiele się różni od tego, co przeżywają psy, które które się boją albo się frustrują, czy czy czy się złoszczą do najczęstszych takich objawów, które pojawiają się w naszych domach czy w domach naszych klient.

00:11:16

Otóż ll do najczęstszych takich zachowań, które które, do których uciekają się psy, należą przede wszystkim lokalizacje. Psy Szczekają, szczekają długotrwale szczekają z przerwami, ale również wyją czy skomlą.

00:11:33

Mamy tutaj do czynienia z kopaniem drapaniem drzwi okolic drzwi, ale też okolic okien mamy do czynienia z takim śledzeniem środowiska. Te zwierzęta te psy potrafią siedzieć na parapecie i na przykład.

00:11:46

A przesiedzieć kilka godzin, obserwując to, co się dzieje za oknem fill z takich bardziej męczących zachowań i już trochę nie nawet niebezpiecznych jest skakanie, podskakiwanie uporczywe skakanie, które może trwać naprawdę bardzo długo.

00:12:05

Czasami kilka, kilka godzin z krótkimi przerwami mamy do czynienia często z gryzieniem i żuciem. To są bardzo dotkliwe.

00:12:15

Yy zachowania to znaczy dotkliwe dla opiekunów, ponieważ gryzienie i żucie dotyczy najczęściej garderoby, butów, kanap miękkich części mebli, ale również twardej stolarki, która, która gdzieś tam bywa, niszczona i zgryza na doszczętnie przez przez psy. Mam nadzieję, że tutaj państwo będziecie mogli.

00:12:39

Obejrzeć film zniszczenie dokonane przez niewielkiego w sumie psa, bo to był pies około 12 kilowy, który właściwie wydrapał dziurę w prawie wydrapał dziurę w murze w pobliżu drzwi i omało się przez tą dziurę.

00:12:54

Nie wydostał na zewnątrz, także te zniszczenia bywają naprawdę i dotkliwe. Jeśli chodzi o zwierzę, o jego zdrowie, bo wyobraźmy sobie, w jakim stanie są łapy i pazury po takiej akcji, ale również od strony ekonomicznej jest to dotkliwe dla opiekuna zwierzęcia.

00:13:12

Możemy mieć do czynienia na przykład z defekt racją możemy mieć do czynienia z oddawaniem moczu fill zwierzę, które pozostawione jest same w domu, może się wylizywać nadmiernie. To są już.

00:13:27

Fill takie zaburzenia i zachowania bardzo poważne, z którymi bardzo trudno się walczy. Możemy obserwować na przykład ślinienie się dyszenie nadmierne możemy mieć również do czynienia na przykład z zachowaniami agresywnymi zwierzęta, które nie chcą wypł.

00:13:47

Swoich opiekunów z domu bardzo często blokują dostęp do drzwi i na przykład kąsają i gryzą ludzi, którzy opiekunów, którzy chcą.

00:13:57

Hodzić stołu.

00:14:02

Taco taco bardzo często towarzyszy terapii zachowań, zaburzeń, separacyjny chri i tych niepożądanych zachowań. To jest.

00:14:14

Regres, ponieważ tak jak powiedziałam, te terapie najczęściej trwają i są długotrwałe.

00:14:21

I nawet jeżeli pojawiają się sukcesy początkowo i wydaje nam się, że już Wszystko jest na dobrej drodze i i tak naprawdę nasz problem się kończy. Bardzo często pojawia się niestety regres i. Taka jest specyfika tych terapii, że.

00:14:37

Po takim wstępnym sukcesie może się pojawić załamanie im. Zawsze ostrzegamy naszych klientów, żeby się tym nie przejmowali, że coś takiego jest możliwe.

00:14:47

Jeżeli się pojawi, to po prostu to nie oznacza, że że nie odnieśliśmy sukces, że Wszystko na nic, tylko że musimy wrócić do terapii i po prostu spowrotem.

00:14:58

Zacząć pracować nad zmianą zachowania psa.

00:15:03

Bardzo często, zwłaszcza jeżeli mówimy o lęku separacyjnym i o bólu separacyjnym, proponujemy opiekunom psów, farmakoterapię. Robimy to zawsze w kontakcie z lekarzem weterynarii i w porozumieniu z nim, ale wierzcie mi państwo, że bywają takie przypadki, w których po prostu nie da się, nie da się inaczej pomóc zwierzęciu.

00:15:29

Niższy, wprowadzając środki farmakologiczne.

00:15:34

Fill substancje psychoaktywne, to jest to, o czym mówię, i to są leki, których na szczęście w tej chwili już mamy dosyć.

00:15:40

Dużo fill też nie zawsze jesteśmy w stanie za pierwszym razem dobrać dobrze lek, który pomoże zwierzęciu, tak jak w przypadku ludzkich terapii psycho my psychoaktywnymi substancjami.

00:15:53

Bardzo często tutaj musimy próbować różnych leków i dlatego ważne jest, żeby współdziałać z lekarzem weterynarii, który będzie monitorował zwierzę, który będzie sprawdzał stan jego zdrowia.

00:16:06

I tak naprawdę fill sukcesem będzie współprac.

00:16:11

Za opiekuna lekarza weterynarii i behawiorysty. Długotrwała współpraca tych 3 osób.

00:16:21

Tak tak tytułem wstępu moglibyśmy zakończyć ten wykład. Ja zapraszam na kontynuację, bo o zaburzeniach reparacyjnych będzie jeszcze dużo i mam nadzieję, że ciekawie dziękuję bardzo.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały