Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów
Masz już subskrypcję? Zaloguj się!
W ostatnim odcinku z serii autorzy omawiają case study psa o bardzo dużych problemach związanych z zaburzeniami separacyjnymi.
00:00:18
Dzień dobry państwu.
00:00:19
Witam w ostatniej części naszego cyklu o zaburzeniach serca separacyjny.
00:00:25
Dzisiaj 7 odcinek ostatni odcinek naszych spotkań i dzisiaj chcielibyśmy omówić przypadek ledi.
00:00:31
Lejdi to suczka wielo rasowa, która trafiła do nas mniej więcej 2 lata temu. No i oczywiście zaproponowaliśmy w znaną już państwu procedurę 5 kroków.
00:00:42
Film została Adoptowana ze schroniska przez parę młodych ludzi.
00:00:47
Yy yy z Tegoco ci państwo usłyszeli w schronisku. Wiadomo było, że ona bardzo źle znosiła tam pobyt bała się początkowo, kiedy trafiła do schroniska, nie chciała w ogóle wychodzić z budy z ze swojego jakiegoś tam schronienia bardzo długo trwało, zanim zaufała pracownikom, zanim w ogóle wyszła doc.
00:01:10
Ojca Fill i generalnie była diagnozowana jako pies bardzo lękliwy.
00:01:15
No i to jest jednym z tych przypadków, kiedy rzeczywiście opiekunowie zgłaszając nam problem lęku separacyjnego, a my widzimy i na nagraniach i wynikały z rozmowy i z obserwacji psa, że mamy do czynienia z psem przeżywającym olbrzymi lęk i jest to zaburzenie. No nie jest normalne zachowanie. Jest to coś, co zaburza jego normalne codzienne funkcjonowanie.
00:01:37
I faktycznie tak było, że ci państwo zgłosili się do nas yy właśnie z takim problemem lęku separacyjnego i w tym przypadku ta diagnoza była traf.
00:01:47
No fill tak tak okazało się, kiedy obejrzeliśmy filmiki, które ci państwo nagrali fill podczas swojej nieobecności, no i ewidentnie emocje, które przeżywał, ale eddie to był ból separacyjny.
00:02:04
Ll to zjawisko, o którym mówiliśmy t ten poziom napięcia emocjonalnego, który porównywany jest do bólu, którzy który przeżywają ludzie po utracie kogoś bliskiego fill dla psa jest to prawdziwe cierpienie i to jest bardzo trudny problem.
00:02:20
Ponieważ my zdajemy sobie sprawę, co przeżywa pies, jakie to jest obciążające dla opiekunów i staramy się jak najszybciej, po prostu to zmienić i jak najszybciej pomóc.
00:02:30
Nie jak w wielu naszych przypadkach, przypadkach psów z zaburzeniami separacyjny mi opiekunowie próbowali różnych rozwiązań. Zanim zgłosili się do nas, powiedz może tego, czego próbowali.
00:02:41
Yy po pierwsze wprowadzili klatkę, bo przeczytali gdzieś wie na jakimś forum, że dobrze się sprawdza klatka.
00:02:48
Nowa w przypadku lejdi był to prawdziwy dramat, ponieważ wprowadzenie klatki trwało dzień albo 1,5 dnia. Nie została uruchomiona cała procedura oswajania klatki kennel owej jako miejsca bezpiecznego takiego, które daje schronienie i ulgę. Jeżeli tego nie zrobimy i po prostu wystraszonego spanikowanego, przerażonego psa.
00:03:11
Zamkniemy w klatce karmelowej. To te emocje mogą tylko eskalować.
00:03:14
To recepta na problem olbrzymi problem.
00:03:16
I to jest prawdziwy problem, ponieważ psy przy próbach wydostania się z klatek NL owych mogą się pokaleczyć. Fill znamy przypadki, gdzie pręt prze gryziony czy wy wy gliwy wyłamany przez psa przebił bok i i po prostu podczas wychodzenia ten pies zrobił sobie kilkunasto centymetrową ranę na boku rany szarpane.
00:03:35
Tutaj klatka się nie.
00:03:36
Klatka się nie spełniły, nie sprawdziłem.
00:03:38
Sprawdziła, to znaczy pokażemy państwu, czy już w tej chwili państwo możecie zobaczyć na ekranie skalę zniszczeń?
00:03:44
Z jaką zmierzyli się, z jaką przyszło się mierzyć opiekunom. Ona rzeczywiście potrafiła bardzo mocno zdemolować mieszkanie. No i stąd ich pomysł na wdrożenie klatki, bo myśleli, że klatka rozwiąże problem niszczenia. Zablokuje jej zachowanie.
00:03:56
Zablokuje jej i po prostu ocalą kanapy i i ściany.
00:04:01
Natomiast na kolejnych fotografiach pokazujemy państwu klatkę i to, jak wyglądała klatka, którą lejdi po prostu zdemolowała, robiąc sobie krzywdę przy okazji.
00:04:10
Levi miała około 6 lat i była takim psem około 20 kilogramowym fill takim do kolana taki trochę mini owczar.
00:04:20
Tak yy to to nie był jakiś wielki brytan, natomiast musimy pamiętać, że adrenalina, która mobilizuje siły i i mobilizuje takiego psa do do próby wydostania się z tej z takiej klatki działa cuda i nawet taki niewielki pies jest w stanie, no lejdy nie była niewielka, bo była psem średnim, ale nawet niewielki pies jest w stanie naprawdę rozwalić te pręty.
00:04:41
Tak no to ten mechanizm znamy wszyscy, bo bo każdy z nas słyszał o ludziach z wypadków, którzy ze złamaną nogą potrafili przejść przez jakiś czas czy postrzelonych żołnierzach, którzy jeszcze gdzieś tam biegli, przez przez pewien czas zanim upadli.
00:04:56
Yy ci państwo również próbowali wychodzenia na klatkę schodową i takiego przedłużania nieobecności. Oczywiście, kiedy oni wychodzili na klatkę schodową i stali po 2 stronie drzwi fill, pies się uspokajał i i nie szczekał i nie wył fill natomiast.
00:05:11
No to też nie była metoda, bo bo po prostu lepiej sobie zdawała sprawę, że oni są po 2 stronie.
00:05:12
Jak jest? Po prostu wiedział.
00:05:14
Mam robili to w bardzo taki niezaplanowany i chaotyczny sposób. Myśleli, że po prostu kilka prób wyjścia zostawienia psa w domu rozwiąże ten problem.
00:05:25
Zostawianie jedzenia również się nie sprawdziło, ponieważ pies był tak zestresowany. Był tak przerażony, że nawet nie tknąłem ani Konga, ani gryzaków, ani pysznych rzeczy zostawionych w miejscu.
00:05:35
Przypadek Legii był naprawdę przerażający, ponieważ to, co zobaczyliśmy na filmikach nagranych przez tych państwa fill po opuszczeniu taco się to, co się nagrało, kiedy oni wyszli z mieszkania, kiedy opuścili mieszkanie fill to był obraz psa, który straszliwie cierpi ledi wyła lejdi szczekał, ale i zawodziła filmy śliniła się sapała, dyszała, próbowała fill wydra pływać, próbowała drapać drzwi, żeby się wydostać.
00:06:04
Yy szczekała fill i Zaczyn zaczynała po prostu drapać też ściany koło drzwi i to nie dawało rezultatu, więc oddaliła się gdzieś tam w głąb mieszkania fill, gdzie dochodziły i szczeknie ęcia i również odgłosy po prostu niszczenia różnych rzeczy.
00:06:23
Widać było na tych filmikach, że ten pies jest przerażony, że przeżywa to, co my nazywamy bólem separacyjnym, czyli emocje o najwyższym natężeniu te, które graniczą naprawdę już z bólem taki.
00:06:35
Yyy fizycznym bólem fill widok ten był strasznie smutny i po prostu wiedzieliśmy, że my musimy bardzo szybko wdrożyć jakąś terapię fill, żeby temu psu po prostu pomóc.
00:06:47
Zasadzie od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że oprócz terapii behawioralnej konieczne będzie również wsparcie farmakologiczne tego psa.
00:06:57
W tej my Legii była w tej szczęśliwej sytuacji, że jedno z opiekunów mam wrażenie, że ta pani jak dobrze pamiętam, pozostawała w domu. Tylko pan pracował.
00:07:10
Yy i yy mieliśmy niewiele czasu, bo ta pani miała 3 tygodnie. Ta mogła 3 tygodnie być w tej sytuacji, po czym również była zmuszona do wychodzenia z domu.
00:07:22
Byliśmy, żeby przez te 3 tygodnie nie poddawać psa takim próbom wychodzenia z domu, żeby ona przebywała z nią cały czas, żeby pies nie doświadczał samotności, a wykorzystać ten okres już na wdrażanie takich zaplanowanych procedur, to znaczy na zmiany. Rutyna nie na naukę samodzielności i dopiero po upływie tych 3 tygodni chcieliśmy zacząć zaplanowane procedury wychodzenia z.
00:07:48
Dom Fill w tym przypadku w przypadku Lejdis niestety konieczne było wprowadzenie farmakoterapii. Fill pies nie był w stanie po prostu się uczyć, ponieważ jego poziom pobudzenia i poziom przeżywanego strachu lęku fill blokował wszelkie próby fill na uczenia czy uruchomienia procesów uczenia się.
00:08:11
Znaczy sami w takich przypadkach, oprócz oprócz wsparcia farmakologicznego, czyli oprócz leków, zalecamy jeszcze inne rozwiązania, jak na przykład obroże feromon owe i tutaj też okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.
00:08:23
Z feromonami niestety nigdy nie wiadomo. Czasami działają, czasami nie jest pro.
00:08:28
Sn psów i kotów niewrażliwych na ten sygnał, ale warto spróbować, bo jeżeli zadziałają, to możemy mieć znaczną pomoc w terapii ll w przypadku lejdi wprowadziliśmy ll takie próby nauczenia psa samodzielności, ale żeby w ogóle ona mogła zacząć się uczyć tej samodzielności, musieliśmy poradzić sobie z nastrojem z nastrojem, który był bardzo op.
00:08:51
Mierzony graniczył, oscylował gdzieś w okolicach przygnębienia fill czy nawet depresji fill, więc wszelkie próby poprawienia tego nastroju poprzez nagradzając E spacery, aktywność z opiekunami poprzez próby właśnie takiego wyciągnięcia jej z tej depresji, przez interakcję z człowiekiem, która była nagradzając ą czynnością i nagradzając ą aktywnością.
00:09:17
Ja zawsze mówię, że to jest tak jak fill w terapii osób z zaburzeniami ludzi, którzy są po jakichś traumatycznych przeżyć.
00:09:23
Ciach oferuje im się coś do do do zrobienia. Nie wiem rzeźby, malarstwo czy cokolwiek i my też próbujemy przez takie.
00:09:31
Krótkie, interaktywne, nagradzając E Fill aktywności czynności L dawać Psu możliwość po prostu fill no mówiąc kolokwialnie zapomnienia o o tych emocjach, które przeżywa. Czy zmiany tych emocji na lepsze?
00:09:46
Tutaj na szczęście opiekunowie ono byli na tyle rozsądni, że też od razu udali się do lekarza weterynarii i wykonali niezbędne badania.
00:09:55
No i wdrożyli farmakoterapię środkami czy antydepresantami. Mówiąc krótko, zostali uświadomieni przez nas i przez lekarza, że w przypadku wdrożenia takiego leczenia może być pewien okres pogorszenia.
00:10:08
Dlatego chcieliśmy, żeby to przypadło na czas obecności tej pani w domu, żeby leki mogły już w miarę skutecznie zacząć działać, kiedy ona będzie zmuszona do tego, żeby powoli z tego domu wychodzić.
00:10:21
Yy terapia lejdi nie była krótką terapią bez wspomagania farmaceutycznego. Obawiam się, że ona by się nie udała. Natomiast tak zwany followup, który trwał trochę, ale dał nam no dużo satysfakcji, ponieważ lejdi jest w dalszym ciągu psem bardzo delikatnym, nieśmiałym i lękliwy ym FILI bardzo ostrożnie trzeba jej dawkować rozłąkę.
00:10:51
Ci państwo jeżdżą z nią na wakacje, bo ona nie zostaje po prostu sama stworzyła bardzo silną więź z tymi ludźmi.
00:10:57
Fill i te próby nauczenia jej samodzielności trwały dosyć długo. Ja myślę, że taki bardzo intensywny czas to były 3 miesiące, chyba kiedy, kiedy faktycznie, no to się tak Wszystko jeszcze ciągle wahało.
00:11:11
Ja wiem, że tam chyba po tym, jak ta pani poszła do do pracy, to tam aktywnie w pomoc włączyła się chyba jej czy jego mama, któraś z mam się włączyła pomoc w tej terapii to też jest bardzo istotne.
00:11:23
Jeżeli nie mamy pomocy ze strony pepsi tera lub na znają po prostu nie stać, szukajmy wsparcia w naszej rodzinie. Niekiedy jest to możliwe. Tu akurat mieliśmy panią, która była na emeryturze.
00:11:34
Znała ten problem i bardzo chętnie włączyła się w pomoc yy małżeństwem.
00:11:39
Nie bójcie się tego, bo czasami czasami słyszymy coś takiego, ale ona się musi nauczyć zostawać w domu i jak ona jak ona będzie gdzieś tam wychodzić?
00:11:44
No ona się nauczy.
00:11:47
To ona się nigdy nie nauczy ona się nauczy, ale takie zatapianie tak zwany w landing, czyli takie zostawianie na siłę pod tytułem jak 15 raz zostaniesz, to się przestaniesz tego bać nie działa ludzie, którzy się czegoś boją przez doświadczanie sytuacji, z których wynika strach.
00:12:04
Też się na tę strasznie odwrotnie, nie, nie uczulenie odczula ją EE więc to nie jest, to nie jest dobra metoda. Czasami może jest, ale ale nie w tym przypadku.
00:12:13
Akurat w tym przypadku też uważam, że to to by się nie nie.
00:12:17
Nie sprawdziło poziom przerażenia. Yy lejdi był tak wysoki, że po prostu ona nie była w stanie wyciągnąć wniosków i wyciągnąć nauki z tego, co się dzieje.
00:12:27
No to więc mówiąc kolokwialnie, leki zrobiły robotę, bo po pewnym czasie po paru miesiącach stosowania.
00:12:34
Leków tam nastąpił wyraźny postęp i można było przystąpić już do takiego nauki samodzielności. Już takiej bardzo świadomej ze strony psa, którego emocje się ustabilizowały na tyle, że ona była w stanie nauczyć się pewnych nowych zachowań.
00:12:50
I to tyle dziękujemy państwu za wszystkie spotkania. Dziękuje mi, że dziękujemy, że chcieliście poświęcić czas, żeby dowiedzieć się czegoś o psach.
00:12:57
Bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy do śledzenia dalszych informacji na temat wykładów pogadanek. Dziękujemy.