Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Praktyczne aspekty terapii behawioralnej psów z zaburzeniami separacyjnymi

Beata Leszczyńska, Piotr Leszczyński
Zaburzenia separacyjne psów ODC. 6/11

W tym odcinku cyklu autorzy omawiają krok po kroku praktyczne aspekty terapii behawioralnej, którą stosują w swojej praktyce.

Transkrypcja video Praktyczne aspekty terapii behawioralnej psów z zaburzeniami separacyjnymi 

 

00:00:18 

Dzień, dobry dzień dobry. 

00:00:20 

Witamy państwa na 6 spotkaniu. Tak jak zapowiadaliśmy, tym razem chcielibyśmy poświęcić czas na omówienie praktycznych aspektów terapii behawioralnej. 

00:00:31 

I poświęconej psom z zaburzeniami separacyjnym mi. 

00:00:35 

Opowiemy na żywych przykładach, jak wygląda przygotowanie do terapii i prowadzenie samej terapii. Dzisiaj mamy na tapecie dextera. Tak. 

00:00:42 

Psa tak dexter to pies rasy beagle, albo raczej powinniśmy powiedzieć, że pies w typie rasy, ponieważ nie miał rodowodu i tak naprawdę nie. 

00:00:53 

Wiemy nawet gdzie? 

00:00:54 

Był kupiony, ale podejrzewamy, że trafił do pierwszych właścicieli z pseudohodowli. 

00:01:00 

Mówię do pierwszych właścicieli, bo opiekunowie, którzy zgłosili się do nas z dexterem, byli już jego 3 rodziną, więc pies w hodowli trafił do pierwszych opiekunów. 

00:01:11 

EE ci odstąpili go 2 opiekunom ll tamci oddali go fundacji zajmującej się pomocą Fill są w tym typie istej Fundacji. 

00:01:22 

Dexter został adoptowany przez opiekunów, którzy zgłosili się do nas, ponieważ dexter przejawiał zachowania agresywny, co tych państwa przerażało, a 2 rzeczą niepokojącą były zaburzenia separacyjne. Ci państwo zgłosili się do nas oczywiście ze stwierdzeniem, że pies przeżywa lęk separacyjny. 

00:01:42 

Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się przed konsultacją z rozmowy telefonicznej i z ankiety. I jak państwo pamiętacie może z poprzednich odcinków wdrożyliśmy naszą procedurę, którą nazywamy 5 kroków do sukcesu, a więc rozpoczęliśmy od ankiety, z której uzyskaliśmy podstawowe informacje na temat ipsa i problemu, i rodziny, i rutyny dnia i stanu zdrowia i tym podobne informacje. 

00:02:05 

Następnie poprosiliśmy o nagranie materiału wideo, co parę lat temu bodex. 

00:02:10 

Jest przypadek sprzed kilku lat. 

00:02:12 

Nie było, nie było to technicznie tak proste jak jest dzisiaj, ale ale uzyskaliśmy materiały wideo, które poddaliśmy analizie. 

00:02:13 

7 lat. 

00:02:21 

Kolejnym punktem była konsultacja behawioralna. 

00:02:24 

Po czym przesłaliśmy państwu zalecenia terapeutyczne. Naszą analizę problemu zalecenia teraz terapeutyczne wytyczne do postępowania. No i 5 punkt kontynuacja, która trwała ja już nie pamiętam dokładnie, ale przez kilka lat. 

00:02:39 

Przez kilka. 

00:02:40 

Lat to to jest taki taki przypadek, naprawdę sztandarowy i długotrwały. 

00:02:46 

Ale powróćmy do do źródła problemu. Otóż no już z ankiety nadeszły do nas bardzo niepokojące wieści, ponieważ faktycznie obecnie opiekunowie tyle informacji, ile mogli nam udzielić na temat pochodzenia psa, poinformowali nas, że ten pies tak naprawdę przechodził z rąk. 

00:03:05 

Do rąk dexter. 

00:03:06 

W momencie, kiedy do nas trafił, miał 12 miesięcy, czyli był roczny młodym psem, a znajdował się tak naprawdę już w swoim 4 domu w 4 miejscu hodowca. 

00:03:16 

Pierwsi opiekunowie drudzy, opiekunowie, Fundacja i nawet w 5 domu. 

00:03:21 

Więc yy, możemy sobie tylko wyobrazić, co tak młode zwierzę ww. Okresie takim wrażliwym i recepty wnym na wszelkie bodźce fill przeżywało, kiedy traciło po kolei te miejsca, do których próbowało się przyzwyczaić fill i musiało od nowa zaczynać radzić sobie z nowym środowiskiem z nową rodziną. 

00:03:43 

Tak jak już państwo wspominaliśmy ten okres i to co przed chwilą Beata powiedziała ten okres yy szczególnej wrażliwości. No można powiedzieć, że był bardzo nieprawidłowo przeżyty. Oczywiście nie z winy psa, ale z winy tego, co się wokół. 

00:03:56 

Niego działo i możemy zakładać, że no miał o to olbrzymi wpływ na jego stan emocjonalny. Kiedy kiedy go poznaliśmy, kiedy już był dorosłym w zasadzie psem. 

00:04:03 

Kiedy już do nas trafił sam, to z czym zgłosili się opiekunowie taco w ankiecie Napisali, co wymienili jako zasadniczy problem. To był problem agresji i dominacja ze strony psa. 

00:04:19 

Jako 2 problem ci państwo podali lęk separacyjny. 

00:04:23 

Przy czym to według nich nie był główny problem tego psa, bo oni bardziej niż zniszczenia, które zastali w mieszkaniu, bardziej przejmowali się tym, że pies był agresywny i to w stosunku do nich. 

00:04:40 

Z relacji z naszego wywiadu i też z obserwacji wynikało, że ten pies po prostu L był bardzo emocjonalny. Te emocje, które przeżywał w podczas tych konsultacji podczas spotkania. 

00:04:54 

Z nami to był taki wachlarz, który my określiliśmy jako niepokój, obawa, strach, fill i próbą rozładowania tego napięcia związanego właśnie z tymi lękami. 

00:05:07 

Z tymi obawami było po prostu gryzienie to gryzienie nie było silne. To nie było jakieś takie naprawdę niebezpieczne. On po prostu podgryzał nogawki spodni łapał za kostki, chwytał za ręce, próbował tarmosić ubrania. Takie typowe zachowania, które prezentują szczenięta. 

00:05:23 

Fill i, które mogłyby. 

00:05:25 

Być w przypadku szczeniaka zaklasyfikowane jako zabawa. 

00:05:30 

Tu szczeniaka, który dobrze przeszedł proces pierwotnej i wtórnej socjalizacji. 

00:05:34 

Mogły być w. 

00:05:35 

Życiu dorosłym już nieobecne. Po prostu powiedz może parę słów na temat sytuacji rodzinnej. 

00:05:41 

Kim byli ci ludzie? 

00:05:41 

Sytuacja rodzinna opiekunowie tego psa to młode małżeństwo ludzie. 

00:05:48 

Na tak zwanym. 

00:05:48 

Dorobku w wynajmowanym mieszkaniu, oboje pracujący i to oboje pracujący jak dobrze pamiętam, chyba w korporacji pozostający poza domem około 10 godzin. 

00:06:00 

EE więc środowisko, do którego trafił ten pies, pomimo, że bardzo kochającej ci państwo byli bardzo oddani. Bardzo chcieli dexterowi pomóc, no niestety nie gwarantowało sn tak naprawdę tylu zajęć i takiej możliwości zaspokojenia potrzeb tak młodego psa tej rasy l ile ten psiak wymagał. 

00:06:22 

Które otrzymaliśmy w ankiecie, wiedzieliśmy, że to młody pies, którego potrzeby są mocno z D, bo zdeprawowane są niezaspokojone i to w różnych obszarach życia sl. 

00:06:34 

Prosiliśmy o sfotografowanie zniszczeń, ponieważ to był ten 2 problem i ten, na którym się skupiliśmy poztym podgryza niem. Bardzo szybko. 

00:06:46 

Ci państwo dali sobie Radę, stosując pewne nasze wskazówki. O tym teraz nie będziemy mówić, bo nie to jest tematem naszego spotkania. 

00:06:53 

Teraz na zdjęciach możecie Państwo zobaczyć obraz zniszczeń tutaj. Myślę, że dodatkową ważną informacją było również to, że oni wynajmowali mieszkanie. To nie było ich mieszka. 

00:07:04 

Panie i po prostu zniszczenia, które wynikały z działalności psa pod ich nieobecność, no mogły rzutować na to, czy będą mogli po prostu dalej tam mieszkać. 

00:07:13 

Tam niestety ten problem eskalował, to znaczy w momencie, kiedy myśmy się poznali. 

00:07:20 

Problemem głównym było. 

00:07:21 

Podgryzanie natomiast w miarę jak ten pies po prostu zaczynał funkcjonować i przekonywać się. 

00:07:28 

Że przyzwyczajać się do takich długich okresów, nieobecności jego działania po prostu eskalował yy i to, co widać na zdjęciach, to są to są zniszczenia, których dexter dokonał już chyba z tego co pamiętam w 2 czy 3 tygodniu terapii behawioralnej, czyli pomimo, że działania tych państwa w jakiś sposób ukierunkowany na podniesienie nastroju tego psa. 

00:07:54 

No niestety ten tt zaburzenia separacyjne w dalszym ciągu się przejawiały. 

00:07:59 

Odbyliśmy konsultacje behawioralną i w podsumowaniu konsultacji w podsumowaniu tegoco przeczytaliśmy w ankiecie i w podsumowaniu zdjęć i materiału video doszliśmy do wniosku, że ten pies prezentuje, no po pierwsze nie dominuje, nie dominuje, bo. 

00:08:18 

Już chyba jest dość. 

00:08:20 

Jasne II oczywiste, natomiast zwróciliśmy uwagę, jak to zwykle mynář emocje, które pies przeżywa, kiedy opiekunowie jest znikają z domu i tutaj myślę, że trzeba powiedzieć o 2 takich ważnych obszarach, przede wszystkim o frustracji, którą pies przeżywał z powodu niezaspokojenia potrzeb. Ale zobaczyliśmy też coś dodatkowego, prawda? Obawę i lęk. 

00:08:40 

Zabawię się, zobaczyliśmy sporo obawy, sporo strachu takiej niepewności. Ten strach, który miał oczywiście też różne natężenie i zaczął zaczęliśmy analizować tak naprawdę coś się w głowie tego psa dzieje. Otóż wyobraźmy sobie, proszę państwa. 

00:08:56 

Że problematyczny szczeniak, nie wiemy, w jakim wieku może on nawet nie był problematyczny, a przypomniało mi się, że pierwszy dom, do którego trafił, to był dom z małym dzieckiem, ponieważ ci pierwsi Państwo, którzy go, którzy go wzięli, wzięli tego psa ze względu na wygląd dla dziecka jako jako zabawkę dla dziecka, więc być może już na tym etapie doszło do jakichś nieprawidłowości. Być może wtedy to szczenie nie było traktowane w taki sposób, jak jak powinno być traktowany. 

00:09:25 

Całkiem możliwe, że to zaburzyło jego relacje z człowiekiem na dłuższy czas. 

00:09:29 

Na dłuższy czas. Być może wtedy pojawiła się jakaś niepewność i obawa. 

00:09:33 

Właśnie, bo być może po prostu on był zbyt bardzo eksploatowany jako szczeniak. Przez to dziecko. Nie wiemy tego, ale jest to jakieś, jest to jakieś przypuszczenie, jakieś domniemanie. 

00:09:44 

Następna rzecz, wyobraźmy sobie, że ten ten psiak po jakimś tam okresie pobytu w tym domu traci to środowisko, do którego się już jako tako przyzwyczaił, ląduje w kolejne. 

00:09:55 

Sn domu, po czym znowu traci ten dom, bo najprawdopodobniej już się zaczęły. Jakieś problematyczne zachowania i poprostu ci państwo nie byli w stanie prowadzić terapii nie może nawet nie chcieli, może nawet nie kontaktowali się z behawiorystą i znowu kolejny dom tymczasowy czy czy czy Fundacja nie wiemy w jakich warunkach ten ten pies był trzymany, więc powodów do utrwalenia takiej niepewności obaw i strachu naprawdę było wiele. 

00:10:22 

Więc mamy z jednej strony zaburzone relacje z człowiekiem z 2 strony. Obecnie, kiedy my go poznaliśmy, mamy psa, który zostaje przez 10 godzin sam w do. 

00:10:32 

Komu i tak jak mówiłem w którymś z poprzednich wykładów, jeśli dokonamy zwykłego arytmetycznego wyliczenia ilości godzin w dobie i tego, ile ich nie było w domu, jak długo mogli spędzać czas cham to wyjdzie, no naprawdę kilka godzin aktywnego takiego życia w domu, w czasie której może musimy wykonywać normalne czynności i też zająć się psem. 

00:10:50 

No tak no tak bo. 

00:10:59 

Czyli zostaje nam te przysłowiowe 6 godzin na życie i na Wszystko, w związku z czym naszym zadaniem było uświadomienie opiekunom. 

00:11:01 

Nowe życie. 

00:11:08 

Yy co tak naprawdę czego tak naprawdę potrzebuje dwunastomiesięczny bigiel, roczny, zdrowy, trochę nerwowy pies. 

00:11:20 

Wprowadziliśmy, wprowadziliśmy zmiany rutyny dnia na tyle, ile to było możliwe. No bo oczywiście ci państwo nie byli w stanie zrezygnować z pracy czy wziąć urlopu. 

00:11:29 

Nie było mowy o tym, żeby zrobić tak jak zwykle. Zalecamy, żeby ktoś przebywał z psem przez kilka pierwszych tygodni terapii, ale w zamian za to zaproponowaliśmy usługi peci tera i coś na kształt dziennej świetlicy. 

00:11:43 

To było jedyne rozwiązanie, bo pozostawienie psa w tym wieku na 10 godzin samego w domu, gdzie to jest czas? 

00:11:51 

Tak naprawdę stracony, bo powinien być spędzony z opiekunami, którzy wypracowują nowe zasady relacji, uczą przywiązania czy uczą zaufania. No niestety to było niemożliwe i w związku z. 

00:12:03 

Tym llp citer tutaj sprawdził się rewelacyjnie, ale oprócz tego fill zaproponowaliśmy taki nowy model dnia. Mianowicie wprowadziliśmy, ponieważ ten pies jeszcze, a tego nie powiedzieliśmy po boss ankiety też wynikało, że dexter miał bardzo mało spacerów. 

00:12:20 

Dexter wychodził przed pracą na 10 minut na siku, po czym po powrocie miał długi spacer, czyli półgodzinny. Według tych. 

00:12:27 

Długi według tych państwach. 

00:12:29 

Państwa i przed snem jeszcze kolejny 10 minut na siku. 

00:12:35 

50 a czasami krócej L dla takiego młodego psa to niestety nie jest czas, który byłby satysfakcjonujący. 

00:12:35 

Minut też o typie psa, którego bardzo istotnym takim elementem życia jest i tropienie i węszenie, i Pogoń tego wszystkiego tego wszystkiego mu brakowało. 

00:12:49 

Nie Pogoni. 

00:12:50 

Pogoń ruch na świeżym powietrzu. 

00:12:53 

Tak zaproponowaliśmy takie oto rozwiązanie, żeby dexter przed wyjściem z domu tych państwa odbywał spacer, ale dłuższy spacer spacer, podczas którego będzie miał szansę się uspokoić, żeby to nie było 10 minut, kiedy pies wychodzi na petardzie i na tej petardzie wraca tylko spacer, który będzie miał swoją dynamikę, czyli ten początek, gdzie jest ekscytacja i szaleństwo, bo wiesz. 

00:13:19 

Szedłem fill poprzez takie wazenie, poznawanie środowiska i stopniowe stopniowe fill, wyciszenie i uspokojenie. 

00:13:26 

Czy próba zaspokojenia jego potrzeb plus opieka peci teraz sprawiły, że na początku terapii zrezygnowaliśmy z wdrażania farmakoterapii i suplementów diety, dlatego, że daliśmy sobie czas, żeby zobaczyć, czy te zmiany, które zaproponujemy, odniosą jakiś skutek. Taki namacalny, rzeczywisty skutek w dość krótkim czasie. 

00:13:45 

W czasie zaproponowaliśmy też serię takich krótkich ćwiczeń i pracy z psem. Proste ćwiczenia, na uczenie go siadu, na uczenie go targetowania prostych komend przywołania czy czy jakiegoś nie wiem zostaw coś co mogło tego psiaka zająć coś co było nagradzamy je. 

00:14:05 

Dzeniem i coś. 

00:14:06 

Ja pamiętam, że też spróbowaliśmy zmienić trochę sposób ćwiczenia, bo to jest to, z czym często się spotykamy, że nasi klienci próbują wdrożyć rodzaj musztry. 

00:14:16 

No my się śmiejemy zawsze, że to nie jest wojsko, to nie jest policja i to ma być tak naprawdę bardzo przyjemna aktywność, kiedy my ćwiczymy z psem, wprawiamy go w sytuację treningową. No i to ma być i przyjemne dla opiekuna i fajne dla dla psa. 

00:14:31 

W związku z tym spokojny głos, czasem szept bardzo przyjazna in t. 

00:14:38 

I te ćwiczenia po spacerze porannym wykonywał dexter przez kilka minut, po czym dostawał w ryzach, żeby się uspokoić. I dopiero ci państwo wychodzili z domu. 

00:14:50 

Oczywiście to nie było tak, że po pierwszym spacerze serii ćwiczeń i gry zakł oni, wyszli z domu i wrócili i nareszcie. No nic nie było zniszczone, ale małymi kroczkami. 

00:15:00 

EE te sesje również odbywały się podczas obecności już tych państwa po południu fill. 

00:15:07 

Kilka sesji króciutkich, żeby po prostu stworzyć więź, żeby ten pies miał jakieś zajęcie i zaczął poznawać swoich opiekunów. 

00:15:14 

Tak to tyle zaleceń, a teraz jeszcze na sam koniec powiedzmy parę mi parę słów o Wo Lo Łapię o tym, co stało się dalej. 

00:15:22 

Yy ta procedura wyprowadzania przez spec literkę i ćwiczeń. 

00:15:27 

Eyy trwała jak dobrze pamiętam chyba 6 miesięcy my mówimy zawsze, że te 6 miesięcy to jest jakiś taki bardzo często magiczny czas, kiedy albo coś się rozwiązuje, albo nie. 

00:15:37 

Ale najczęściej te 6 miesięcy. To jest czas, kiedy zwierzęta, którego zwierzęta potrzebują, żeby przyzwyczaić się do nowego domu po 6 miesiącach, gdzie czasami było lepiej, dostawaliśmy SMS y pod tytułem Dzisiaj przyszliśmy i nic nie było zniszczone. Następował regres, bo przychodzili ci państwo i znowu coś było zniszczone. 

00:15:56 

Ale wytrwale wytrwale po prostu ogłosiliśmy w bloku na klatce Schodowej, że fill terapii, więc jeżeli szczeka to bardzo przepraszamy, ale po prostu no działamy i to to to w jakimś kierunku to idzie i po 6 miesiącach były coraz to rzadsze przypadki niszczenia w domu. 

00:16:13 

Wtedy zaczęliśmy pomalutku, wycofa wycofywać dzienną Świetlicę i pomoc petite rano i to po kolejnych kilku miesiącach w miarę dobrze się udało i jak w każdej terapii no bywają lepsze i gorsze momenty. W zasadzie mamy tutaj w tej chwili dość stabilny. 

00:16:28 

Tego psa, który zwalczył ten problem, który jest no powiedziałbym stabilny emocjonalnie i ma zaspokojone potrzeby, bo opiekunowie dość dobrze zrozumieli to zagadnienie i starają się w miarę możliwości poświęcać mu dużo czasu również w weekendy. Tak, że. 

00:16:49 

Kluczem było tutaj zrozumienie emocji. Z jednej strony strach, niepewność. 

00:16:54 

Wynikająca z być może z doświadczeń być może też trochę z jakichś genetycznych predyspozycji tego psiaka a 2 rzecz 2 problem to była właśnie ta frustracja z niezaspokojonych potrzeb z tej nudy w domu te 10 godzin z takim mixem emocji czasami naprawdę trudno sobie poradzić fill. 

00:17:00 

Już frustracja z niezaspokojonych podczas. 

00:17:13 

Pamiętam, że też tam stosowaliśmy takie próby nauczenia psa samodzielności, czyli zostawiając jakieś dobre zabawki. Ci państwo najpierw krążyli po mieszkaniu, potem stopniowo znikali w przedpokoju w łazience. 

00:17:25 

Żeby on, żeby on po prostu uczył się, że nawet jak jest sam i jakąś ma fajne, fajne zajęcie, fajną zabawkę to po prostu daje Radę. 

00:17:33 

Próbowaliśmy też wdrożyć yy coś na kształt muzyki relaksacyjnej, muzyki dla psów. Coś ja przyznam, średnio się udało. To czy nie było spektakularne i w tym przypadku nie było spektakularnej różnicy, ale to też jest jeden ze sposobów. Jedna z metod yy z jedną z cegiełek, która może składać się na sukces w terapii. 

00:17:43 

W tym przypadku w tym. 

00:17:55 

W tym przypadku może akurat nie zadziałało, ale były takie psy, którym to pomogło. 

00:17:59 

Bardzo dziękujemy za dzisiaj my i zapraszamy na kolejną część. 

00:18:01 

Ostatni film na kolejną część. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały