Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów
Masz już subskrypcję? Zaloguj się!
Druga praktyczna część filmu dot. zabiegów fizykalnych po zabiegach chirurgicznych psów i kotów, w której przedstawione zostały konkretne ćwiczenia.
00:00:17
W pierwszej fazie po zabiegu w tej fazie ostrej, ale też w fazie podostre jej kluczowymi ćwiczeniami są ćwiczenia biernego zakresu ruchu, czyli te ćwiczenia, który w których ruch wykonuje fizjoterapeuta, a patient jest tylko poddawany tym.
00:00:32
Ćwiczeniom są to ćwiczenia, która uruchamiają staw, zapobiegają obrzęk ą fill, likwidują bolesność, poprawiają ukrwienie, zapobiegają przy kurczą ćwiczenia te są bardzo proste, ale niezmiernie ważne.
00:00:46
Fill do tych ćwiczeń pacjent najlepiej, żeby leżał w pozycji na boku L Kończyna, która jest poddawana temu zabiegowi. Jest oczywiście kończyną.
00:00:56
Która umiejscawia ją na Górze. Niemniej jednak dobrze jest, żebyście to ćwiczenia wykonali na wszystkich sprawach. Niezależnie, która okolica była operowana ll i dobrze jest też wykonać ją na wszystkich wszystkich kończynach u pacjenta Fill, ponieważ oczywiście mamy świadomość, jeżeli pacjent nie biega, nie rusza się, no to oszczędza na jest nie tylko kończyna po operacji, ale też wszystkie kończyny. Ważne jest, żeby pacjent był w miarę rozluźniony. Na samym początku jest taką pozycję rozluźniona dobry piesek.
00:01:28
EE rozluźnienia jest trudno uzyskać, ale w miarę jakby yy.
00:01:34
Zaprzyjaźnia się pacjenta z Fizjoterapeutą i jakby nabieranie zaufania jest to coraz coraz łatwiejsze kończyna, która jest poddawana fill ćwiczeniom biernego zakresu ruchu.
00:01:46
Najlepiej, żeby była ułożona równolegle do równolegle do podłoża. Taki zaczynamy od takiej swobodnej pozycji. Nie lubimy różnej różnego rodzaju rotacji. Nie wykręcamy, nie wykręcamy stawów i musimy uważać, żeby nasza pozycja ciała też była w miarę wygodna.
00:02:04
Ergonomiczna, żebyśmy nie próbowali dostosować ułożenia pacjenta do naszej fill do naszej pozycji.
00:02:12
EE ćwicz ćwiczenia biernego zakresu ruchu na tych drobnych sprawach typu staw Nadgarstkowo czy skokowe są bardzo prosto. Najłatwiej jest dobrze. Najłatwiej jest ułożyć dłonie fl jedna dłoń nieco poniżej stawu 2 dłoń i nieco powyżej i wykonujemy ruchy zgięcia i wykonujemy ruchy prostowania. I tak w zależności od 15 nawet do 25 powtórzeń. Jeżeli pacjentowi sprawia to dyskomfort ból możemy zacząć od tylko od 5 powtórzeń.
00:02:42
Dochodzimy do granicy ruchu i nie pogłębiamy tego ruchu mówi. Byłam na l prezentacji na prelekcji o tak zwanym stretchingu, rozciąganiu.
00:02:50
Wtedy już faktycznie, jeżeli mamy rozgrzany staw, możemy lekko docisnąć i lekko spływać, pogłębić wyprost. Tak wtedy mówimy już o stretchingu.
00:03:01
Natomiast w biernym zakresie ruchu robimy taki zakres ruchu. Na ile pozwala nam fill pacjent zobaczycie, że w miarę postępów leczenia w miarę w miarę pracy ten zakres ruchu będzie coraz większy.
00:03:16
No mamy świadomość, że w czasie chodzenia ll pies czy my też sami nie wykorzystujemy. W większości przypadków pełnego zakresu ruchu w danym w danym stawie.
00:03:27
Niemniej jednak ten pełen zakres ruchu jest bardzo ważny po to, aby fill poprawić cyrkulację płynu majowego fill i lepiej odżywić chrząstkę stawową z tobą.
00:03:38
Łokciowy też jest bardzo, bardzo proste stawem. Jeżeli chodzi o ćwiczenia biernego. Zakres ruchu jedna dłoń pod to dobrze.
00:03:46
Jedna dłoń pod stawem 2 na kości ramiennej i wykonujemy pełen pełne zgięcie i pełen wyprost to.
00:03:55
Obraz droga to był piesek.
00:04:00
Nieco trudniej będzie mam ze stawem ramiennym u takiego niedużego psa do 20 Kilo nie ma tu jakiejś jakiegoś dużego kłopotu, nieco więcej problemów, jakby trudniejsze do przeprowadzenia takiego ćwiczenia są te psy ras dużych i olbrzymich.
00:04:17
Ale EE yy chwyt możemy sobie zrobić taki chwyt fl kość ramienna układamy palce, najpierw wyczuwamy grzebień łopatki u mojej długowłosy i modelki nie nazwano widoczne u RAS krótkowłosych.
00:04:32
Dość łatwo, to się łatwo, można go nawet wypatrzeć. Łatwo się go fill marca nieco tutaj poniżej, a grzebienia łopatki wyczuwamy, wyczuwamy staw, układamy sobie.
00:04:47
Nieco w takim powyżej stawu 2 dłoń i wykonujemy pełen zakres ruchu na stawie.
00:04:55
Ramiennym bardzo podobnie sprawy się mają malutkich piesków ras miniaturowych oraz u kotów. Koty z reguły bardzo fajnie się poddają ćwiczeniom biernego zakresu ruchu ll leżą i fill.
00:05:10
Szczególnie, jeżeli nauczymy właściciela, nie ma z tym najmniejszego problemu. Oczywiście, jeżeli okolicach, w której wykonujemy te ćwiczenie, jest bolesna, fill już może być pewien pewnego rodzaju dyskomfort. No niemniej jednak to ćwiczenie jest bardzo mocno.
00:05:26
Ilość takich powiedziałam ilość powtórzeń zależy, zależy od etapu i pierwszych oznak dyskomfortu. Jeżeli widzimy u pacjenta, to jest komfort bolesność.
00:05:35
Przestajemy, możemy po jakimś czasie wrócić. Możecie też sobie państwo pomóc po ćwiczeniach biernego zakresu ruchu nie tylko zaraz w tym etapie po zabiegowym, ale też na każdym etapie ćwiczenia po zakończonych po zakończonych ćwiczeniach stosować zimne zimne okłady, ale w większości przypadków nie ma takiej.
00:05:57
Nie ma takiej konieczności.
00:05:59
Dobrze bardzo przyczyna jest tez ćwiczenia biernego zakresu ruchu kończyny, mie dni Cznej Staw Skokowy, bardzo podobnie jak nadgarstek, dobry piesek. Pamiętajmy o równoległym ułożeniu kończyny do podłoża i spinamy prostuje.
00:06:16
Ski mam prostujemy kolano czekajace to Bosch dobry piesek.
00:06:27
I Wyprost.
00:06:28
Pełna zgięcie i pełen wyprost. Uważamy na bardzo mocne przeprosty.
00:06:35
U nas zdjęcie pełen wyprost.
00:06:38
Jeśli chodzi o staw biodrowy, wyczuwamy kość udową dłoni na kość udową nieco powyżej kolana może być fill łącznie ze stawem kolanowym i wyczuwamy tutaj staw biodrowy głowę kości udowej.
00:06:57
I pełen dobrze, Jeszcze raz, spokojnie, pełen wyprost to obraz oczka super.
00:07:04
Ale powtarzamy kilka razy tak jak powiedziałam 5 do najlepiej 25 fill dobrze to 25 powtórzeń fill dobrze jest zrobić na wszystkich kończynach ćwiczenia biernego zakresu ruchu. Pamiętajmy, że kończyna operowana fill. Może nie mieć jeszcze pełnego zakresu ruchu na spokojnie nie dociskamy, nie dokonujemy tych oporów, czyli pracujemy do takiego komfortu komfortu pacjenta po kilku ruchach zazwyczaj to się fill poprawia po kilku sesjach już zazwyczaj dochodzi.
00:07:35
Siad dochodzi, dochodzi do prawidłowej wartości, ale to ćwiczenia możecie przekazać właścicielowi ll większość właścicieli radzi sobie z nimi bardzo dobrze. Fill takimi też ćwiczeniami, które już musicie wykonywać wy fizjoterapeuci w gabinetach fill są to różnego rodzaju te.
00:07:56
Graty manualne i takim pro.
00:07:57
Jestem prostą techniką, która jest bardzo skuteczna i przynosi dobre efekty w przypadku kończyn. Czy czy jakby stawów po zabiegach są mobilizacje?
00:08:09
Podstawowe, najczęściej pierwszego stopnia, które dają dużą ulgę, dużą ulgę w bólu bardzo prosto jest zrobić, wykonać na małych stawach typu staw nadgarstkowy staw skokowy.
00:08:20
Nieco trudniej wykonuje się mobilizację dużych stawów, więc proponuję rozpocząć od mobilizacji l stawów małych, chociaż to do mobilizacji stawowych chwytamy staw poniżej i powyżej. W przypadku pierwszego stopnia wykonujemy szybkie krótkie ruchy o małej amplitudzie.
00:08:37
Dociskając i rozciągając, natomiast ja tutaj pokazałam tak, żeby tylko je zaprezentować, ale to są rzeczywiście krótkie, malutkie ruchy o bardzo małej amplitudzie mają bardzo fajne efekty przeciwbólowe i bardzo poprawiają komfort pacjenta fill.
00:08:54
W przypadku wszystkich zabiegów operacyjnych nie tylko ortopedycznych. Proszę nie zapominajcie o bliźnie. Blizna jest czymś, co może bardzo poważnie wpłynąć na ruch pacjenta i komfort.
00:09:07
Życia fl nawet zabiegi na jamie brzusznej na boczek.
00:09:11
Bo już je dobry piesek.
00:09:13
Taki jak ostatnio taki jak ostatnio przeszła moja modelka asta fill wymagają mobilizacji blizny tak, aby skóra i powięź były elastyczne i pracowały w prawidłowym, jakby prawidłowo pracowały i miały prawidłową ruchomość i elastyczność.
00:09:30
Więc za każdym razem, kiedy już powstanie blizna, niezależnie czy mamy zabieg ortopedyczny, czy mamy zabieg tak zwanej chirurgii miękkiej, na przykład najmniej brzusznej. Ważne jest, żeby wykonać mobilizację.
00:09:43
Blizny i mobilizację tkanek, które zostały poddane zespoleniu, czyli fill potocznie mówiąc szyciu.
00:09:51
EE taką mobilizację blizny. Ja już wykonujemy około 14 dnia po po zabiegu. Najczęściej wymaga to 2 3 wizyt. Czasami nawet wystarczy nawet jedna, ale jeżeli zapomnimy o tej mobilizacji blizny fill, to często u pacjentów takich towarzyszących mało aktywnych nie będziemy widzieć jakiś wielkich odstępstw czy różnicy przed zabiegiem. A poza.
00:10:18
Biegu ll ale ta, jakby ten problem może się może się nawarstwiać w późniejszym etapie, natomiast u pacjentów, a bardzo aktywnych ll sportowych psów pracujących, czasami widzimy spadek rezultatów efektów wyników wyników, więc w pierwszej kolejności jeżeli wiemy, że słucham ją, przeszła sterylizację, pieska straci albo był jakikolwiek inny zabieg, nawet na iemie.
00:10:44
Usznej ll nie związane nawet z chorobami ortopedycznymi. Warto jest pomyśleć o tej bliźnie i warto jest wykonać mobilizację blizny.
00:10:55
Mobilizacja blizny jest niczym innym jak takim uruchomieniem i blya t też nazywam często rozpracowaniem blizny fill najpierw sobie sprawdzam, sprawdzamy ruchomość skóry i powięzi tkanek wokół blizny.
00:11:07
Czy ruszają się tak, jak się powinny ruszać? Następnie sprawdzamy, w którym momencie i które jakby piętro, która warstwa?
00:11:17
Nie ma tej odpowiedniej, odpowiedniej ruchomo.
00:11:21
I, jeżeli dojdziemy na przykład będzie to tkanka podskórna, czy też powięź to na tym etapie zaczynamy, zatrzymujemy się i zaczynamy pracować, lekko dociskając tą okolicę i pracują zgodnie z kierunkiem zablokowanego ruchu, ale też możemy pracować fills przeciwnym.
00:11:37
Po kilku ruchach najczęściej ta tkanka nam się uruchamia. Czasami jeszcze jeżeli mamy tą uruchomiony tą bliznę zaraz po zabiegu fill będziecie wyczuwać w głębszych warstwach głębszych tkankach.
00:11:51
EE materiał trzewny fill. Pracujcie tylko do momentu, kiedy ten materiał szesny wam nie.
00:11:57
Przeszkadza to przecie.
00:11:58
Dziękuję, kiedy materiału shawnee wam nie przeszkadza i możecie jeszcze przez jakiś czas tego materiału siewnego czy 4 tego piętra nie ruszać, wróćcie do tego po około 12 tygodniach w kolejnym etapie, kiedy pacjent już może zacząć obciążać Operowaną kończynę, dobrze jest przed ćwiczeniami aktywnymi wprowadzić ćwiczenia.
00:12:17
Hmm takie pozycjach statycznych, które poprawiają rozłożenie ciężaru ciała na kończynach, poprawiają prawidłowe dociąża. Nie chorej kończyny czy właściwie już zdrowej, mam nadzieję.
00:12:29
Operowanej kończyny.
00:12:31
Ale także są ćwiczeniami, które bardzo dobrze rozwijają i dbają o mięśnie postura lne, które są niezwykle ważne w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji pacjenta.
00:12:42
Takim pierwszym pierwszym ćwiczeniem, czyli koni dobry piesek. Pierwszym ćwiczeniem jest po prostu balans na 3 kończynach. Czy odnosimy po kolei każdą kończynę i utrzymujemy zaczynają, zaczynamy tą pozycję utrzymywać 3 5 10, 15 sekund ale ważne jest, żeby pacjent utrzymywał fill ciężar ciała.
00:12:45
Po prostu.
00:13:02
Na tych 3 pozostałych kończynach i staramy się dobrze. Staramy się, żeby linia grzbietu była w pozycji prostej.
00:13:10
Eem możemy sobie pomóc yy albo zaprosić do współpracy kogoś czy właściciela, czy jakiegoś pomocnika, który będzie trzymał przed.
00:13:20
Pacjentem Fill Smaczek. Jeżeli już opanujemy ten balans, nas 3 kończynach kolejną wersją. Kolejną wersją tego ćwiczenia trudniejszą wersją tego ćwiczenia jest balans na po przekątnej.
00:13:33
Kiedy jednocześnie podnosimy kończyny po przekątnej super.
00:13:40
I utrzymujemy ją, utrzymujemy tą pozycję przez kilka sekund. Najlepiej zrobić jest serię tych tych balansu. Na przykład potrzyma jedną stronę naprzemiennie im dłużej pacjent jest w stanie wytrzymać tą pozycję, tym dodajemy ilość powtórzeń, tego ćwiczenia, ale też wydłużamy czas, kiedy pacjent czeka w pozycji. Są to ćwiczenia, które wydają się być bardzo, bardzo proste, bardzo łatwe do wykonania. Niemniej jednak UE.
00:14:10
Pacjentów, u których zastosowano jakiś czas unieruchomienia mmm po przebytych właśnie różnego rodzaju problemach ortopedycznych są to ćwiczenia bardzo, bardzo trudne.
00:14:19
Dobrze jest je wykonywać nawet codziennie i nawet mniej, ale częściej nawet 2 razy dziennie. Taką króciutką, króciutką serię dosłownie 3 powtórzenia po 5 sekund w utrzymaniu pozycji.
00:14:33
Dodatkowym elementem, który możemy wykorzystać przy balansowaniu ciałem, są różnego rodzaju deski deski balansujące, kiedy pacjent wchodzi na deskę balansując ą, a i my delikatnie balansujemy tę, jakby my wykonujemy, wykonujemy balans, że przejściu do ćwiczeń aktywnych, jak zawsze rekomenduje rozpoczęcie.
00:14:54
Do rękawa leci czy też drążkami K.
00:14:56
Malti, kiedy wymuszamy prawidłowy krok u pacjenta i wymuszamy prawidłowy sposób poruszania się przez właśnie położenie na Ziemi drążków, kawa, letti, drążki, kawa, letti rozkładamy w odległości takiej, mniej więcej ile nasz pacjent ma w kłębie.
00:15:14
Na samym początku najlepiej położyć je zupełnie na ziemi. Dopiero po jakimś czasie na takiej wysokości, jak są teraz rozstawione, czyli mniej więcej na wysokości nadgarstka naszego pacjenta i staramy się na początku, aby pacjent nie przebiegał, nie kursował przez drążki. Kawa letti tylko przechodzi.
00:15:31
I przez nie EE przez nie stępem.
00:15:45
Dobrze, super, o powtarzamy kilka razy to przejście dopiero naprawdę następnym etapie doprowadzamy zwiększenia tempa do kursu na samym początku wstęp wystarczy dobrym ćwiczeniem jest ćwiczenie z podwyższenia miss podestami.
00:16:04
I ll, kiedy pacjent wchodzi, czy też kończynami biedni czny mi, czy też kończynami piersiowymi na podwyższenie momentalnie dociąża te, które są poniżej i odciążać te, które są wyżej, ale też są to ćwiczenia, które dobrze wpływają właśnie na fill.
00:16:22
Partie, które bardziej uczestniczą w ćwiczeniu, czyli te, które muszą pokonać ten stopień, ten próg Tom Wysokość cofaj, cofaj, cofaj.
00:16:42
Cofaj dobrze brawo.
00:16:51
To fakt.
00:16:57
Jeszcze raz.
00:17:00
Dobrze modyfikacją tego ćwiczenia może być utrzymanie tej pozycji przez kilka sekund i dopiero zejście zejdź.
00:17:09
Ok utrzymamy pozycję do brwi. Sprawą są to ćwiczenia, które mogą się wydawać dość trudne do opanowania dla pacjentów, którzy wcześniej nie ćwiczyli.
00:17:20
Niemniej jednak dość szybko przy sobie radzą z opanowaniem techniki i fajnie ćwiczą na tych podestach. Na samym początku ten podest powinien być stabilny, czyli nie wykorzystujemy do tego teledysku sensorycznego ani tej poduszki sensorycznej. Powinno to być podłoże, które się nie rusza, nie ma różnego rodzaju drgań, czyli taki styl.
00:17:40
Czy też odpowiedni próg możemy się bawić ll z pacjentem, wykorzystując różną wysokość. Wysokość tego podwyższenia im wyżej, tym to ćwiczenie jest trudniejsze.
00:17:52
U psów takiej średniej wysokości te około 10 cm jest odpowiednie u psów mniejszych 5 7 cm, usług bardzo dużych 15 20 fill w miarę postępu fizjoterapii możemy podnosić tą wysokość i też wydłużać czas utrzymania pozycji.
00:18:09
Na podejście co do tych właśnie niestabilnych powierzchni tych różnego rodzaju poduszek.
00:18:15
Corocznych proponuje wprowadzić tę niestabilna powierzchnię dopiero kiedy wiemy, że ten zrost kostny jest już jest prawie, że całkowity albo całkowity fill i ja nie nie wcześniej niż Nobel 10, czasami 8 tydzień widzę terapii, ale najlepiej tam 12 tydzień, czyli 3 3 miesiące od zabiegu przy rozpoczęcie ćwiczeń aktywnych zaczynamy od ćwiczeń bardzo prostych, które właściwie fill Komendy to potrafi większość psów, które znam czy są to on.
00:18:47
To obce sportowe czy to są psy tylko towarzyszące czy też wystawowe? Są to tak zwane banalne zmiany pozycji.
00:18:58
Aj tam dobrze się stało?
00:19:04
Ćwiczenia naprawdę proste komendy proste EE, bardzo fajne i bardzo dobrze aktywują yy psa bardzo dobrze wpływają na mięśnie fl coś, co w przypadku różnego rodzaju urazów i zabiegów chirurgicznych.
00:19:21
Jest problematyczne, to jest świadomość ciała, właściwie nie problematyczne, o ile ta świadomość ciała pro pro cep cja przy każdym urazie spada te receptory, to czucie świadomości ciała.
00:19:34
To czucie głębokie jest upośledzone za każdym razem, kiedy mamy do czynienia z jakimkolwiek urazem, czy też unieruchomieniem czy dłuższego w dłuższym czasie, kiedy pies nie może, tym porusza się normalnie, więc możemy do takich banalnych ćwiczeń typu siad, Stój, Stój, Leż Stój.
00:19:51
Dołożyć zmianę nawierzchni, możemy pracować z psem.
00:19:58
Powsze ma.
00:20:00
Różnego rodzaju nawierzchniach i zazwyczaj o tej zmianie nawierzchni myślimy o tych niestabilnych nawierzchniach, ale możemy zrobić ćwiczenie banalnie. Proste na to są zwykłe wycieraczki z zwykłe plastikowe FI wycieraczki.
00:20:14
Całkiem przyjemne w dotyku, natomiast już ll praca na nich jest pewnego rodzaju stymulacją dla pro pro receptorów dla receptorów czucia głębokiego i to już zmienia. To ćwiczenie i podnosi jakby efektywność.
00:20:29
Tego tego ćwiczenia.
00:20:32
Możecie zrobić spacer spacer, dobrze spacer po naprzemiennie na wierzch takiej nawierzchni na przykład część gładka część.
00:20:43
Właśnie z wypustkami, czy też wstaje z takimi powiedzmy, że Kolcami możemy przygotować tor przeszkód, który aktywuje ruch, który zmusza psa do podnoszenia wyżej kończyn, który fill bardzo dobrze buduje świadomość ciała pacjenta, która może być kluczowym ćwiczeniem przybylo powrocie do treningu. Ćwiczenie mi, które świat?
00:21:07
Które fajnie się sprawdzają przy wszelkiego rodzaju zabiegach na kończynach piersiowych. Są to banalne tobrze. Przybij piątkę jest to banalne przybij piątkę przybij piątkę podaj łapę.
00:21:19
Dobrze, brawo 2 strona.
00:21:22
Przed 2 2 podaj dobrze 2 No 2 łapa super.
00:21:27
Przybij piątkę podaj łapę, aktywuje mięśnie stawu ramion stawu ramiennego.
00:21:32
Możemy modyfikować wysokość podania łapy też jakim podaj łapę podoba to prze dobrze super i jeszcze wyżej podaj łapę wyżej nie.
00:21:42
Dobrze możemy niżej, możemy wyżej brawo możemy bardziej w bok prawo bardziej super ll nakierowują jący, jakby proponując to podaj łapę czy przybij piątkę w różnych kierunkach aktywujemy i wzmacniamy mięśnie w różnych pozycjach.
00:22:01
Przykładowy torka valenti z pewnego rodzaju utrudnieniami, który buduje świadomość ciała u pacjenta nie tylko po zabiegach, ale tutaj mówimy przede wszystkim o pacjentach po zabiegach.
00:22:24
Aby uzyskać pełen sukces, nie zapomnijcie o zabiegach fizykalnych. Aplikacje wykonujemy według powszechnie uznanych standardów fill. Stosowania tych zabiegów L pewnymi modyfikacjami musimy pamiętać, kiedy możemy dany zabieg fizykalne zastosować, a kiedy nie uważamy w pierwszym etapie nasrane.
00:22:44
I dobieramy metody do stanu pacjenta. Pamiętajcie też o takich możliwościach właściciela. Czy jest w stanie na dany zabieg przyjeżdżać codziennie czy co 2 dzień, więc też pod tym kątem dobierzcie odpowiednie zabiegi fizykalne.
00:23:01
Naszą modelką w filmie była asta Border Colli. Właścicielami jest pani Magda Stasiak, której bardzo serdecznie dziękuję za użyczenie takiej wspaniałej modelki. Do zobaczenia.