Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Zabiegi fizykalne i ćwiczenia po zabiegach chirurgicznych

Dr n. wet. Aneta Bocheńska
Fizjoterapia psów i kotów ODC. 5/10

W tym odcinku autorka omawia różne zabiegi fizykalne i ćwiczenia, które można zastosować w fizjoterapii psów i kotów po zabiegach chirurgicznych.

Transkrypcja Zabiegi fizykalne i ćwiczenia po zabiegach chirurgicznych 

 

00:00:17 

Dzień dobry tematem dzisiejszej prelekcji będą zabiegi fizykalne i ćwiczenia po zabiegach chirurgicznych. Każda interwencja chirurgiczna to trauma dla organizmu. 

00:00:26 

Odpowiednie postępowanie po zabiegu ma często kluczowe znaczenie celem rehabilitacji pooperacyjnej jest przywrócenie pełnej sprawności pacjenta w możliwie szybki sposób i najlepiej bezbolesny sposób. 

00:00:39 

Wyróżniamy fazę ostrą fazę pod ostrą fazę pośrednią, czasami nazywaną fazą przejściową i fazę przebudowy, czyli wprowadzenia do normalnej aktywności. 

00:00:50 

Czasami EE. Możemy zastosować podział aż na 6 faz, a czasami tylko na 2 fazy. Fl ten podział 4 etapowy jest chyba takim najwygodniejszym i najlepiej odnoszącym się do pewnych rodzaje pewnego rodzaju przemian, które następują w organizmie. Faza ostra jest to faza ta zaraz bezpośrednio po zabiegu. Niektórzy autorzy mówią, że trwa ona tylko do 72 godzin ta kawa. 

00:01:18 

Najbardziej bolesna faza, najbardziej problematyczna. Natomiast tak naprawdę trwa ona aż do 3 tygodnia. Zaraz po zabiegu faza porodu ostra trwa mniej więcej od 3, czasami nawet 4 tygodnia po zabiegu do 6 tygodnia od 6 tygodnia do 9 wyróżniamy fazę przejściową pośrednią i od 9 do 12 tygodnia przy zabiegach cięższych przy zabiegach opartych na kościach. 

00:01:48 

Czasami ta faza l dojścia do normalnej aktywności może trwać aż do 16 tygodni. 

00:01:55 

Faza ostra, czyli ta faza bezpośrednio po zabiegu jest taką fazą, w której przede wszystkim koncentrujemy się na działaniu Przeciwbólowym i Przeciwobrzękowo Ym i Przeciwzapalnym. 

00:02:08 

Naszym celem jest wspomożenie procesów gojenia się tkanek i regeneracji. Pamiętajcie, że tkanka zaraz po zabiegu czy tkanki, a poddane zabiegowi chirurgicznemu tkanki, które zostały właściwie możemy powiedzieć, że uszkodzone oczywiście celowo uszkodzone. 

00:02:24 

Przez chirurga nie mają jeszcze odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości i nie są wydolne czynnością. 

00:02:30 

No sn więc musimy na nie dużo bardziej uważać i o mnie dużo bardziej dbać, więc w tym pierwszym okresie taką istotą działania jest działanie przeciwobrzękowe i usprawniające krążenie fill przez usprawnianie krążenia wspomaga wspomagamy gojenie i procesy regeneracji. Pierwsze 72 godziny jest to taki czas, w którym. 

00:02:53 

Warto jest zastosować zimne okłady nawet kilka razy dziennie 3 4 a nawet do 6 razy na dobę. Także w tym okresie powinniśmy zadbać, żeby przeciwdziałać negatywnym skutkom unieruchomienia fill. Musimy pamiętać, że unieruchomienie fill czy też związane z. 

00:03:14 

P opatrunkiem, czy też związane z trzymaniem zwierzęcia w klatce lub też w ogóle wynikające z niechęci Fill pacjenta do poruszania się może mieć bardzo negatywne skutki ll i opóźnić powrót do pewnej sprawności. 

00:03:31 

Oczywiście wielu przypadkach my chcemy, aby pacjent się nie ruszał, czy nie biegał, czy nie przeciążył, czy obciążał operowanej. 

00:03:40 

Kończyny, żeby nie przeciążać operowanego operowanego miejsca, natomiast musimy zadbać o to, aby te negatywne skutki unieruchomienia były jak najmniejsze, a żeby je zminimalizować. 

00:03:56 

Dlatego też już na tym wczesnym, na tym wczesnym etapie ll fizjo terapii pooperacyjnej Fill możemy wprowadzić odpowiednie ćwiczenia odpowiednie działania, które właśnie zapobiegną tym negatywnym skutkom unieruchomienia. 

00:04:11 

Takim podstawowym podstawowym działaniem zaraz po zabiegu jest chłodzenie czy też zastosowanie okładów z lodu. Na miejsce operowane nie kładziemy tych zimnych okładów bezpośrednio na ranę fill kładziemy te zimne okłady dookoła rany fill uważamy na na to, żeby ten zimny okład nie był czasami zbyt ciężki. Nie kładziemy tego zimnego okładu bezpośrednio na skórę, czyli fajnie jest podłożyć jakiś podkład jakiś ręcznik ochronny. 

00:04:42 

I obserwujemy skórę, czy nie robi się bardzo blada. Bardzo nosi na to już jest przesada, ale czy nie jest bardzo blada? 

00:04:52 

Pewne problemy możemy mieć ze skórą pigmentowane. Niemniej jednak taka bezpieczna l. Bezpieczny czas trzymania tego colt paku czy też zimnego okładu. To jest około 10 minut u psa piętnasto 15 kilogramowego im. 

00:05:09 

Mniejszy piesek, tym ten czas będzie tym ten czas będzie. 

00:05:13 

Krótsze dobrym sposobem u ras miniaturowych, ras malutkich, a także u kota. 

00:05:20 

Jest wyznaczenie tego czasu na podstawie wagi zwierzęcia, czyli jeżeli waży 5 Kilo, to mniej więcej 5 minut. Jeżeli waży 3 Kilo to te 3 4 minuty powinny powinny już wystarczyć u większych psów tak około 15 kilo, 10 minut, 20 i 25 Kilo możemy do 15 minut fill przeciągnąć ten czas utrzymywania zimnego okładu na miejscu ll po zabiegowym dobrze jest monitorować to to miejsce, przykładając od czasu do czasu dłoni obserwując. 

00:05:52 

Zmiany zmiany skórne. 

00:05:54 

EE w tej pierwszej fazie w tej chwili w fazie ostrej EE unikamy oczywiście spacery na smyczy. Jeżeli kot jest takim zwierzęciem, bardzo skocznym. Który. 

00:06:05 

Yy lubił do tej pory przebywać na parapetach blatach. Staramy się mimo Wszystko pilnować lub też zrobić pewien pewnego rodzaju. Nie wiem klatkę czy też. 

00:06:16 

EE jakąś tam osłoniętą wolierę, aby nie wskakiwał i nie zaskakiwał na wysokości w tej pierwszej fazie w fazie ostrej nie wyprowadzamy pacjenta na długie spacery. 

00:06:26 

Są to tylko spacery dziesięciominutowe, takie spacery fizjologiczne, spacery higieniczne nie dłużej niż do 10 minut 3 razy dziennie. W przypadku psów, które są bardzo mocno aktywne i które bardzo mocno potrzebują, potrzebują ruchu, dobrze jest zastosować jakieś takie zabawy węchowe. 

00:06:46 

Żeby ten nadmiar energii spożytkować, ale jednak nie był to taki spacer ze skakaniem i próbą szamota nia się na smyczy. 

00:06:56 

EE, bardzo ważne jest, żeby już w tej pierwszej fazie wprowadzić, wprowadzić ćwiczenia biernego zakresu ruchu, czyli ćwiczenia, które wykonuje terapeuta. 

00:07:06 

Mają one świetne działanie przeciwobrzękowe, usprawniają pracę stawu, poruszają maź stawową. Jest to pewnego rodzaju ochrona chrząstki stawowej. Fill zapobiegają różnego rodzaju, przy kurczą więc te ćwiczenia biernego zakresu ruchu. Dobrze jest wykonywać nawet 3 serie po 10, 15. 

00:07:27 

Powtórzeń już od właściwie pierwszego dnia po zabiegu są oczywiście pacjenci, którzy są bardzo boleśnie. 

00:07:35 

Po zabiegu to miejsca jest bolesne, więc możemy na samym początku przez te kilka dni zamiast ćwiczeń wiernego zakresu ruchu, wykonywać nieduży bardzo delikatny masaż. 

00:07:46 

Taki masaż, który zapobiegnie obrzęk owi albo zminimalizuje ten obrzęk. Już w tym etapie możemy zastosować zabiegi fizykalne. Oczywiście stosujemy bardzo niskie, bardzo niskie dawki i nie wszystkie zabiegi fizykalne są przeznaczone do wszystkich zabiegów. Są pewne wyjątki od tej zasady, ale. 

00:08:05 

W większości przypadków, jeżeli będziecie ją stosować, to nie popełnijcie. 

00:08:08 

Błędu, że przy zabiegach, implantami metalowymi lub też różnego rodzaju implantami nie stosujemy ultradźwięków sn fill natomiast możemy w dawkach przeciwobrzękowe. 

00:08:21 

Chcesz takich niskich dawkach stosować ten feel Prądy Nms Laser lub też pole pole magnetyczne przy zabiegach, które obejmują cięcie kość. 

00:08:33 

Lel i wstawianie różnego rodzaju płyt ll fill na kościach F częstym pytaniem jest, czy możemy stosować pole magnetyczne pole magnetyczne niskich częstotliwości możemy jak najbardziej zastosować naprawdę już od 3 dnia po zabiegu fill w celu promowania zrostu kostnego. Jest to bardzo dobry, bardzo dobry zabieg fizykalnych, który. 

00:08:57 

Wspomoże powstawanie wzrostu kostnego i gojenie się gojenie się kości, więc to możecie bez obaw bez obaw stosować. Wykluczona jest diatermia na przykład tego tego wam nie wolno robić i z dużą ostro z dużą ostrożnością. 

00:09:11 

Ja większości przypadków odradzam stosowanie ultradźwięków fl przy zabiegach, które nie obejmują wstawiania metalowych implantów. Te ultradźwięki w niskich często jakby w niskich zakresach parametrów niskiej mocy to jest takie pół wata. 

00:09:27 

Na centymetr kwadratowy możemy już zastosować wiele przypadkach. 

00:09:33 

Jakby takim podstawowym narzędziem przeciwbólowym po zabiegach w gabinetach fizjoterapeutycznych jest stosowanie elektrod. 

00:09:42 

Kapi zabiegów z wykorzystaniem prądu. 

00:09:47 

I takim fajnym zabiegiem jest po prostu TENS, który ma dobre działanie przeciwbólowe. Nie jest one bardzo długotrwałe, ale możemy je połączyć z ćwiczeniami biernego zakresu ruchu, czyli na przykład wykonać TEN, a następnie po zabiegu ten wykona ćwiczenia biernego zakresu ruchu, które wtedy będą mniej bolesne i bardziej jakby skuteczne katody elektrody negatywną najlepiej na punkcie spustowym lub na przebiegu nerwu anodę elektrodę dodatnią na korzeniu nerwowym zaopatrując ą. 

00:10:15 

Daną okolicę możemy też wykorzystać oltens jako jonoforeza i podanie leku za pomocą prądu. Tak jak mówiłam ćwiczenia biernego zakresu ruchu możemy wprowadzić już od razu właściwie już w dniu zerowym. 

00:10:31 

Ja zazwyczaj koło pierwszego 3 dnia po zabiegu fill możecie też spróbować i nauczyć opiekuna pacjenta, jeżeli nie macie tego swojego pacjenta pod opieką taką całodobową. 

00:10:44 

Możecie przeszkolić właściciela właściciela, aby te ćwiczenia biernego zakresu ruchu wykonywał fill wykonywał fill samodzielnie. Dobrze będzie, jeżeli na spotkaniu z pacjentem na zabiegu wykonacie manipulacje czy też mobilizacje stawowe bardzo delikatnie według skali maitland tego pierwszego stopnia da taką ulgę w bólu pacjentowi uelastyczni tkanki dookoła i właściciel będzie miał łatwiejsze zadanie około 10 dnia. 

00:11:14 

Po zabiegu ja już wtedy zazwyczaj oczywiście tutaj wykluczam. 

00:11:18 

Wykluczamy ćwiczenia, wykluczamy zabiegi fizykalne z użyciem ultradźwięków terapeutycznych. Jeżeli macie implanty metalowe ll zwiększam ilość zabiegów fizykalnych. Ten masaż staje się bardziej intensywnej. Taki. 

00:11:33 

Feel nieco głębiej wchodzimy jak najbardziej. Możemy dalej stosować TENS możemy dalej stosować ćwiczenia biernego zakresu ruchu. 

00:11:46 

Ale już przy pacjentach, którzy dobrze tolerują i dobrze dochodzą do zdrowia i widzimy, że w ich stan już koło tego 10 14 dnia się poprawia i czują się lepiej. 

00:11:59 

Ja już w tym momencie po zdjęciu szwów tak, jeżeli rana jest zagojona, wprowadzam ćwiczenia aktywne i tak naprawdę moją ulubioną. 

00:12:07 

EE ulubioną L metodą ćwiczeń aktywnych są ćwiczenia w wodzie i ćwiczenia fill w bieżni wodnej. Dlatego, że pamiętajmy, że woda odciąża bardzo dobrze fill jakby nie ma takiego przeciążenia na operowanym stawie poprawia rozkład ciężaru ciała na wszystkich 4 4 kończynach i jest środowiskiem bardzo bezpiecznym do ćwiczeń, więc jeżeli tylko mogę już około 10 dnia po zabiegu, czasami nieco wcześniej, czasami może nawet się zdarzyć, że. 

00:12:37 

Rana jest świetnie zagojona koło 7 8 dnia, ale tak takim bezpiecznym. 

00:12:41 

EE przedziałem czasowym jest 10, 14 dzień po zabiegu. To jeżeli macie tylko możliwość i pacjent ma możliwość, właściciel ma możliwość ze skorzystania z bieżni wodnej. 

00:12:51 

Jest ona zalecana. Oczywiście ta bieżnia wodna fill nie trwa z reguły dłużej niż do 10, czasami 15 minut, ale te 15 minut fill wynika z konieczności oswojenia pacjenta z wodą niż z takich naprawdę ćwiczeń czy marszów tej bieżni wodnej i robimy cykle mniej więcej po 2 minuty u pacjentów nie wytrenowanych wcześnie. 

00:13:12 

Jej u pacjentów, u których mmm ta kula wizna przed zabiegiem była bardzo duża i lub też u malutkich piesków. 

00:13:20 

To są 2 do 4 cykli po 2 minuty między tymi cyklami takiego swobodnego, bardzo wolnego wstępu to jest naprawdę wolny marsz. 

00:13:30 

Robię mniej więcej 2 dwuminutowe dwuminutowe przerwy. Najczęściej zdarza się, że to są naprawdę cykle 3 cykle po 2 minuty i to naprawdę wystarcza. Wiem, że czasami właściciele są. 

00:13:42 

Trochę zawiedzeni, że ta bieżnia wodna trwa tak króciutko. 

00:13:45 

No, ale to jest naprawdę ekwiwalent całkiem długiego spaceru ta lądzie a jest a są to naprawdę fajne i bezpieczne warunki po różnego rodzaju zabiegach ortopedycznych fill zanurzamy dość głęboko, jeżeli pacjent nie ma, bo jak by o stresuj oporu przed wodą, to zauważamy mniej więcej do wysokości do połowy łopatki, więc tutaj tego zadłużenia się nie bójcie. Fill woda powinna być w miarę przyjemnie. 

00:14:14 

EE przyjemnie ciepła, no i pamiętajcie, że po takiej sesji sesji Bieżni wodnej dobrze jest jeszcze popracować trochę nad fill, wykonać kilka ćwiczeń ćwiczeń biernego zakresu ruchu i mimo Wszystko obejrzeć tą bliznę i czy ewentualnie zdezynfekować ot jak by dodatkowo nie wiem odkazić tą miejsce. Miejsce Zero. 

00:14:40 

100 El oprócz ćwiczeń biernego zakresu ruchu możecie zaproponować właścicielowi albo samodzielnie wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia ll workowe, czy też wywoływać odruch odruch zginacza, żeby ćwiczyć pacjenta. 

00:14:54 

Nie zapomnijcie o stretchingu ll, dlatego, żeby elastyczność tkanek, które zawierają sporo kolagenu takich jak przyczepy ścięgna i więzadła były odpowiednio zachowane, więc najlepiej po ćwiczeniach biernego zakresu ruchu dodać taki element stretchingu, czyli. 

00:15:12 

Leciutkiego leciutkiego nacisku oczywiście robimy to na stawach i na kończynach na mięśniach rozgrzanych. 

00:15:19 

Ee takim pośrednim w yy pośrednim 3. Etapem przejściowym pomiędzy tą fazą pod ostrą fazą przejściową są ćwiczenia aktywne z asystą, kiedy podtrzymujemy pacjenta, trochę podpieramy go, aby jeszcze nie dokładał pełnego ciężaru na operowaną kończynę. 

00:15:40 

EE czy operowany operowany staw w wielu przypadkach się to udaje. Bieżnia wodna nas jakby wyręcza, więc to jest fajne rozwiązanie, ale jeżeli nie mamy takiej opcji albo też nie chcemy z niej z różnych powodów korzystać, to ćwiczenia z asystą na różnego rodzaju ll template blaskach na różnego rodzaju takich podwieszenia chcesz? Są też są bardzo dobrym. 

00:16:04 

Zdaniem ten ćwiczenie aktywne ćwiczenia, w których pacjent obciąża operowaną kończynę, wprowadzamy w takim momencie, kiedy pacjent nie czuje dużego bólu na tej kończynie. 

00:16:15 

I dobrze jest na samym początku zakończyć ten etap lll bardzo wcześnie, czyli llt ćwiczenia wykonywać po kilka dosłownie powtórzeń ll. 

00:16:25 

Nawet jeśli mamy wrażenie, że pacjent może więcej to skończyć to nieco wcześniej, szczególnie w tym w tej fazie takiej. 

00:16:33 

Między fazą pod ostrą fazą przejściową. 

00:16:37 

Żeby nie przeciążyć, jeżeli po naszych ćwiczeniach Il pacjent wykazuje kulawi zna, albo taką logiką lewizna się wzmaga, jest większa niż była dotychczas zrobimy przynajmniej 1 2 dni przerwy i wracamy do najniższego poziomu najniższego poziomu pracy. 

00:16:54 

Bardzo fajnymi ćwiczeniami wprowadzającymi w ruch po operacjach po różnego rodzaju zabiegach są ćwiczenia, przenoszenia ciężaru i ćwiczenia balansowania takimi najprostszymi ćwiczeniami, przenoszenia ciężaru i balansowania. 

00:17:07 

Są różnego rodzaju balans e ll zupełnie banalne i proste. Na przykład pod. 

00:17:16 

Podnoszenie poszczególnie poszczę każdej kończyny po kolei u psa i przytrzymałem przetrzymywanie psa w tej pozycji dosłownie kilka sekund zaawansowaną wersją takiego ćwiczenia jest balans po przekątnej fill, kiedy jednocześnie podnosimy prawy przód, lewy tył lewy przód, prawy prawy tył i oczekujemy, że pacjent utrzyma tą pozycję prawie samodzielnie, nie opierając się na naszych na naszych rękach nie wykorzystują. 

00:17:44 

Oparcia tych dodatkowej dodatkowej kończyny. Fajnym elementem tutaj są różnego rodzaju deski balansujące ja bym jeszcze na tym etapie ćwiczenia po zabiegach różnego po zabiegach tak zwanych stabilizujących, czyli wszelkich zabiegach na kolano po zerwanym więzadłem krzyżowym ll po zabiegach na stawie biodrowym FIL, które wymagają założenia płyty TPODPO. 

00:18:10 

Na tym etapie proszę, żebyście nie wprowadzali pacjentów na dyski sensoryczne, czyli na niestabilne powierzchnię. To nie jest jeszcze ten moment. Przyjdzie ten moment, ale to jest za wcześnie. Niestety możemy jeszcze fl nie do końca. 

00:18:25 

My możemy, możemy nie mieć jeszcze do końca fill ustabilizowanej kończyny, najlepiej, żebyśmy poczekali na pełen zrost kostny ll tutaj jeszcze do końca nie wiemy, czy ten wzrost już jest, czy nawet jeżeli mamy 4 dzień po zabiegu, to jeszcze to nie jest takie do końca pewne więc dobrze było. 

00:18:44 

Oby się wstrzymać z tymi LZ tymi ll zabiegami na dyskach balansujących przynajmniej minimum minimum do 8 tygodnia po zabiegu ll takie, ale takie proste ćwiczenia jak zmiany pozycji siad stój wywołujące już aktywny skurcz. 

00:19:04 

Wzmacnia mięśnie Mięsień Czworogłowy uda dwugłowy pół ścięgnistych pół błoniaste jest ćwiczeniem prostym, opartym na naturalnych ruchach pacjenta, że każdy każdy pacjent, właściwie każdy pies, fill, każdy kot przyjmuje pozycję siedzącą i przyjmuje pozycję. 

00:19:20 

Mówiąc o fill oczywiście przy kotach nie jest to takie. Nie jest to takie proste. Zazwyczaj nie mamy szkolonych kotów do fill zmian pozycji na siad, na stój i. 

00:19:30 

Prawo i i jakieś tam inne rzeczy? Natomiast i'll Scotta mi możecie pracować ll jakby bawiąc się z nimi jak jakimiś takimi zabaw znaczy zabawkami przeznaczonymi do zabawy z kotem i na przykład układać tory przeszkód i zachęcając kota żeby no nie tyle biegał i skakał, ale szedł za jakąś tam przynętą po na przykład po torze przeszkód, czyli na przykład zmieniamy. 

00:19:57 

EE zmieniamy mu lfl robi, układamy chodniczek, wkładamy jakiś schodek ll musi zejść z tego schodka schodka przejść przez przez jakąś tam barierkę i to może być takie fajne ćwiczenie dla kota w tej fazie takiej hmm, której już chcielibyśmy uruchamiać, uruchamiać pacjenta do takiego do normalnego normalnej aktywności do normalnego trybu życia fill zdecydowanie wydłużamy spacery właściwie przy każdym. 

00:20:27 

Każdej fazie wydłużamy te spacery już w tej fazie pod ostrej spacery mogą spokojnie osiągnąć 20 minut 3 razy dziennie. 

00:20:36 

El i ja zazwyczaj wydłużam też te spacery, jeżeli ta fizjoterapia Fill idzie tak zgodnie z planem, czyli nie mamy jakichś potknięć, nie mamy nawrotów. Kula wizny nie pojawiają się, że różnego rodzaju obrzęki to wydłuża mniej więcej co 2 3 dzień o kilka minut, czyli jeżeli pies zaczynał Ll zaczynał od 10 minut to co 2 dzień dodaje po 5 minut tak żebyśmy wydłużyli do 30, 45 i w końcu godziny jeżeli. 

00:21:06 

Mamy takie spacery godzinne i pacjent nie wykazuje znowóż kula wizny zaczynamy zwiększać temp. 

00:21:13 

Po i mniej więcej w 6 4 to zależy od zabiegu ll tygodniu po operacji nie możemy myśleć o intensywniejszym tempie, ale też mniej więcej koło 6 8 tygodnia po zabiegu zaczynamy myśleć o tym, żeby pacjenta puścić w ruch tak zwany swobodne, czyli ze smyczy i żeby nawet się przebiegł. 

00:21:38 

Na pewno nie puszczam pacjentów po zabiegach na kościach szybciej niż po 6 tygodniu. Tego naprawdę naprawdę nie robię. 

00:21:45 

I mam wielu pacjentów, u których PL. 

00:21:49 

No jak jest wymagany minimalny, taki sześciotygodniowy okres tak zwanego ruchu kontrolowanego, jak lubię to określać, to bardzo często, jeżeli widać, znaczy, bardzo często widać, jeżeli właściciel się nie stosuje do zaleceń, że ta kula wizny nam nawracają i potem ten okres powrotu do pełnej sprawności wydłuża się nie nie do 3 miesięcy do 12 tygodni. 

00:22:12 

W sumie całości tej fizjoterapii, a jeszcze pół roku po zabiegu mamy nawracające często pula wizny i problemy i nie wiemy skąd one się biorą. 

00:22:21 

One się po prostu biorą z tego, że te tkanki nie zostały odpowiednio przygotowane i przystosowane do pełnej aktywności. 

00:22:27 

Więc jeżeli właściciele się pytają, jak długo potrwa powrót do pełnej sprawności, to takim uczuciem, jakby uczciwą odpowiedzią na te pytanie to jest minimum 12 tygodni, pomimo tego, że często już ci pacjenci wyglądają na prawie na idealnie zdrowych już po 6 po 6 tygodniu od operacji. 

00:22:46 

W wielu przypadkach pacjenci, właściciele właściwie sami pacjenci to różnie bywa, ale właściciele boją się o zabiegi fizykalne. Czy one mogą być stosowane właśnie na implanty? 

00:22:57 

Na różnego rodzaju ll płyty kładzione na kości na różnego rodzaju druty. 

00:23:04 

Czy też materiały shawnee, które są stosowane przy ciu tkanek, mięśni, skóry FW większości? Tak tak jak powiedziałam, ultradźwięki są takim najbardziej trudnym zabiegiem fizykalnym do stosowania i nie zrobicie błędu, jeżeli przy płytach kostnych nie będzie tych stosować ultradźwięków przy większości innych zabiegów te ultradźwięki są dopuszczalne. Pole magnetyczne jak najbardziej też laser jest dopuszczalny laser świetnie go i świetnie promuje. 

00:23:34 

Regenerację działa świetnie przeciwobrzękowo, więc to jest taki bardzo bezpieczny zabieg, który daje dużo, dużo korzyści. 

00:23:42 

EE jest ostatnimi czasy popularna i staje się coraz bardziej dostępna fala uderzeniowa i jest wiele pytań dotyczących właśnie fali uderzeniowej. 

00:23:54 

Kiedy stosować falę uderzeniową i czy w ogóle można stosować falę uderzeniową czy tą falę uderzeniową możemy zastosować fill na fill właśnie kości, które są składane stabilizatorami wewnętrznym. 

00:24:06 

Większości przypadków te to nie ma prostych odpowiedzi, nie ma prostych odpowiedzi na te i na te pytania, ale w większości przypadków możemy zastosować falę uderzeniową przy gojeniu się kości. 

00:24:19 

Fenomenalne, fenomenalne działanie i bardzo mocno promuje zrost kostny. Świetnie działa na odbudowę i próby odnowy chrząstki, czyli po różnego rodzaju artroskopia ach, nie ma jednego protokołu po artroskopia chwale uderzeniową najczęściej wprowadzam dopiero w 6 tygodniu. 

00:24:37 

Natomiast przy złamaniach już w 2. 3 tygodniu fill, czasami nawet częściej możemy stosować falę uderzeniową. 

00:24:45 

Mmm. Zazwyczaj jest to nieduże parametry są niezbyt wysokie. Ll fill częstotliwość jest też niezbyt wysoka tak żeby pacjent dobrze zniósł ten zabieg. Nie był to zabieg bardzo niekomfortowe. Zapraszam na część praktyczną. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały