Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

BARF - z czym to się je

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Co w tę miskę? ODC. 1/7

W artykule przeczytasz czym jest dieta BARF i z jakich składników powinna składać się dieta zwierząt.

BARF – to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food i oznacza biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Dieta powstała na bazie obserwacji zwierząt żyjących w naturalnym środowisku i polega na odwzorowaniu ich sposobu odżywiania. Inspiracja pochodzi wprost z natury, a autorem diety i jej prekursorem jest australijski weterynarz Ian Billinghurst. Już pod koniec lat 80. poprzedniego stulecia wydał on pierwsze publikacje na temat swoich obserwacji dotyczących diety psów. Niestety, ani te, ani kolejne jego opracowania nie przekonały lekarzy weterynarii do tego typu żywienia. Przełom nastąpił dopiero w chwili publikacji pierwszej książki Billinghursta, która trafiła bezpośrednio w ręce opiekunów zwierząt i hodowców. Wywarła ona ogromny wpływ na ich świadomość, co doprowadziło do rozpowszechnienia tego sposobu żywienia zwierząt.

Warto zauważyć, że wiedza na temat potrzeb żywieniowych psów i kotów cały czas się rozwija, a to obaliło niektóre z pierwotnych założeń diety BARF, np. zrezygnowano z udziału produktów mlecznych czy jakichkolwiek zbóż. Warto wspomnieć, że zarówno psy, jak i koty to zwierzęta mięsożerne, ale psy (względni mięsożercy) są w stanie korzystać z pokarmu roślinnego, posiadają więcej zębów przedtrzonowych i trzonowych, co wskazuje na to, że w ich diecie może występować więcej roślinnej treści niż w diecie kotów (bezwzględni mięsożercy). Żołądek psa to żołądek typowego mięsożercy, okrągły, wydzielający duże ilości kwasu solnego, potrafiący się znacząco rozszerzać, aby przyjąć sporą ilość pożywienia (jest to przystosowanie ewolucyjne – dziki psowaty nigdy nie wiedział, kiedy znowu będzie mógł najeść się do syta). Warto pamiętać, że w żołądku psa panuje niskie pH niezbędne do trawienia mięsa, które pomaga mu też radzić sobie z patogenami obecnymi w mięsie. Z kolei na mięsożerność kota również wskazują jego zęby – ostre, nieprzystosowane do rozcierania i żucia pokarmu. Także brak enzymu amylazy ślinowej i prosty, jednokomorowy, o hakowatym kształcie żołądek, wydzielający duże ilości kwasu solnego, krótkie jelita oraz krótki czas trawienia treści pokarmowych są typowe dla mięsożercy. Kot nie rozpoznaje smaku słodkiego – mięso nie jest słodkie, więc nigdy nie była mu taka zdolność potrzebna. Dieta BARF jest zatem odpowiedzią na potrzeby biologiczne mięsożernych zwierząt, jakimi są psy i koty. Ale musi być prawidłowo zbilansowana, aby przynosić korzyści.

Elementy diety BARF

Poniżej znajduje się opis tego, co składa się na dietę BARF. Są to podstawowe informacje niezbędne do analizy, czy klient BARF-uje, czy nie.

Mięso – to podstawa diety BARF. Nie można mówić o prawidłowym zbilansowaniu diety BARF, jeśli m...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały