Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów
Masz już subskrypcję? Zaloguj się!
W pierwszym odcinku serii autorka omawia etapy rozwoju kociąt i czynniki warunkujące ich zachowania społeczne w przyszłości.
00:00:16
Witam was bardzo serdecznie. Nazywam się Małgorzata Biegańska hendryk Jestem technikiem weterynarii, behawiorystka zwierząt towarzyszących i Zero dietetyczką kotów, a razem ze mną jest kiwi jedno z moich 4 kotek.
00:00:27
Eee dzisiaj chciałabym was zaprosić na cykl 4 spotkań poświęconych specjalizacji kociąt. Socjalizacja kończąc. To jest bardzo istotne zagadnienie, które wpływa nam tak naprawdę na całe późniejsze życie kota i jest czymś, czego nie da się nadrobić.
00:00:43
W czasie tych 4 spotkań będziemy zajmowali się takimi rzeczami jak etapy rozwoju kociąt, rodzaje socjalizacji, kwestia poznawania świata przez kocie maluchy oraz kwestia kontaktów społecznych, które również są szalenie istotne. Także mam nadzieję, że znajdziecie tutaj.
00:00:58
Dużo ciekawych i przydatnych treści. Na pierwszy rzut weźmiemy sobie temat etapów rozwoju w kociąt.
00:01:04
I tutaj mamy, jakby kilka takich elementów, które możemy wydzielić pierwszy etap to jest tak naprawdę etap prenatalny i chociaż może się to wydawać komuś dziwne, to jednak na zachowania społeczne naszych kotów tak naprawdę wpływa już to, w jakiej kondycji była ich mama w okresie, kiedy była w ciąży.
00:01:24
Co ta ciąża trwa zazwyczaj około 2 miesięcy od mniej więcej 58 do 62 dni. Tak jest średni czas trwania i bardzo dużo zależy od tego, w jakiej kondycji będzie wtedy mama i w jaki sposób będzie funkcjonowała, bo będzie to miało przełożenie bezpośrednie na rozwój kocich maluchów.
00:01:47
Bardzo istotne jest to, w jaki sposób kotka ie, czy jest poddawana elementom stresowym, czy jest to dla niej trudne, trudny czas, czy raczej może go spędzić w spokoju i w dobrej kondycji, czy choruje, czy dobrze sobie radzi z otoczeniem?
00:02:02
W którym funkcjonuje.
00:02:03
Wszystko to przekłada się zarówno na fizyczną, jak i później na psychiczną kondycję maluchów.
00:02:10
Kiedy kocięta się rodzą, mogą być dość mocno zróżnicowane w obrębie jednego miotu, ponieważ obserwując takim zaraz po urodzeniu, często możemy zauważyć, że niektóre kocięta potrafią być nawet dwukrotnie większe niż maluchy, które urodziły się w ramach tego samego porodu.
00:02:28
Taka duża różnica w masie i wielkości tych kotów. Będzie też potem spojrzałem na ich rozwój zarówno fizyczne, jak i psychiczne, bo z pierwszym etapie te różnice będą trudne do.
00:02:40
N nadrobienia i tak ociąga, które będą mniejsze. Pewnie miały po prostu troszeczkę trudne.
00:02:46
Także już sama kondycja kociaka po urodzeniu może nam troszeczkę sugerować, w jaki sposób będzie się on rozwijał w pierwszych etapach swojego życia.
00:02:56
Ten rozwój fizyczny, który następuje po narodzinach, jest bardzo intensywny. Tak naprawdę od momentu narodzin do ukończenia mniej więcej 16 tygodnia życia kot rośnie najszybciej. Fill ma największe dobowe przyrosty masy. Jest to bardzo, bardzo intensywny proces.
00:03:16
I wszystkie rzeczy, których maluch wtedy doświadcza. W jakiś tam sposób na niego wpływają.
00:03:22
Dlatego jeżeli mamy taką sytuację, w której te maluchy zaczynają nam chorować, niedomagać dzieją się jakieś elementy, które utrudniają ich rozwój fizyczne.
00:03:33
Będzie to również wpływało później w waszym etapie na ich kondycję psychiczną i na całość rozwoju z tego pierwszego kluczowego okresu.
00:03:42
Jeżeli chodzi o moment, w którym kociaki przychodzą na świat, to są następnie całkowicie niesamodzielne maluchy są ślepe w zasadzie niewiele słyszą ich głównym aktywnym zmysłem jest węch.
00:03:55
I właśnie na podstawie tego węchu one nawiązują kontakt ze swoją kocią.
00:03:59
Mamą wyczuwają, gdzie mama jest, wyczuwają feromony, które matka do nich wydziela. Reagują też na jej uspokajające mruczenie i w momencie, w którym matka zostawia je na przykład w gnieździe, ze względu na to, że sama też musi wyjść na polowanie, ona zbijają się w taką małym kupa i tam sobie czekają na jej powrót.
00:04:19
Dlaczego maluchy w tym czasie nie płaczą? Nie, nie odwołają mamy, nie czują się osamotnione. Wynika to z tego, że jednym ze składników matczynego pokarmu.
00:04:28
Który jest wtedy podstawowym elementem, jeżeli chodzi o o dietę takich nowonarodzonych kociaków jest alpaka zapina, czyli białko mleka, które działa na maluchy, uspokajająco i wyciszająco one.
00:04:41
Dzięki temu nie panikują, że mama je zostawia tylko po prostu spokojnie czekają na jej powrót. To jest taki element, który wykorzystujemy również w pracy ze zwierzętami lękowymi. Jeżeli chodzi o okres fill rozwoju fizycznego.
00:04:56
To yy, tak jak powiedziałam, następuje bardzo szybko i jest też powiązany z aktywacją poszczególnych zmysłów. Tak naprawdę pierwszy aktywuje się słuch fill.
00:05:06
Potem mnie zazwyczaj między 7 a 10 dniem życia Maluchy zaczynają otwierać oczy i dopiero potem zaczynają aktywizować się ruchowo.
00:05:14
Na początku wygląda to w ten sposób, że głównie podnoszą przednią część ciała na łapkach i mają takie pełzające ruchy, natomiast czasem aktywuje się również tył.
00:05:25
Eee pacjenta zaczynają już korzystać z wszystkich 4 łapek.
00:05:29
To zazwyczaj dzieje się gdzieś już na etapie 2 3 tygodnia życia, ale takie 3 tygodniowe kociaki już powolutku powolutku zaczynają swoją eksplorację.
00:05:37
Musimy pamiętać też o tym, że taki mały kociak jest narażony na bardzo dużo różnych problemów, między innymi na wychłodzenie.
00:05:45
Wynika to z kolei z tego, że mniej więcej do 6 tygodnia życia Kocięta kompletnie nie kontrolują swojej termoregulacji, wymagają zewnętrznego dogrzewania, wymagają tego, żeby mieć wokół siebie albo inne maluchy, albo mamy.
00:05:59
Która w odpowiedni sposób dba o to, żeby nie było tych problemów z wychłodzeniem do wychłodzenia. Dla takiego małego organizmu jest bardzo groźne.
00:06:07
Poza tym istotne jest też to, że w tym pierwszym etapie życia kociaki są absolutnie uzależnione od swojej matki, chociażby dlatego, że dba ona o ich prawidłową perystaltykę przewodu pokarmowego.
00:06:19
Układ ją do do 3 tygodnia życia nie następuje Samoczynne wydalaniu poprzez ruchy perystaltyczne, tylko matka musi każdorazowo po posiłku wylizywać takiego kociaka, żeby pobudzić jego organizm do wydalania moczu i kału. Jeżeli to nie jest przeprowadzone, no to może doprowadzić po prostu do zatrucia organizmu i.
00:06:38
Docelowo do śmierci.
00:06:40
Także rola kociej mamy. W tym pierwszym etapie życia jest bardzo duża, bardzo istotna i nie chodzi tutaj tylko o tą taką powiedzmy techniczną opiekę, ale również o to, że jest to kwestia bezpieczeństwa i emocji, którymi kotka dzieli się z maluchami Kocięta przy matce się uspokajają. Kocięta są wtedy bardziej rozluźnione, doświadczają mniej stresu, czują się zdecydowanie P.
00:07:05
Pozniej, a to też wpływa na ich rozwój psychiczny fill jest to nie chodzi o tym rozwój psychiczny. To tutaj też musimy pamiętać, że on bardzo, bardzo mocno przebiega właśnie w tym pierwszym okresie i jest też bardzo silnie powiązane właśnie z tym poczuciem bezpieczeństwa im maluchy są spokojniejsze i mniej stresu doświadczają, im lepszym są środowisku i mniej zestresowana jest ich mama. Tym cały ten pierwszy etap rozwoju będzie przebiegał łagodniej.
00:07:37
I tego konta też będą się później dużo lepiej czuły.
00:07:41
Chociażby w sytuacjach, które mogą się dla nich okazać, trudne będą bardziej stabilne, nie będą reagowały takimi silnymi emocjami. Także musimy pamiętać, że ten rozwój psychiczny kociaków w pierwszym okresie jest bardzo ważny, natomiast on się oczywiście.
00:07:57
Wieku tych 4 miesięcy nie kończy, jeżeli chcemy mówić w ogóle o dojrzałości psychicznej kotów, to tak naprawdę musimy tą datę i osiągnięcie przesunąć jeszcze dalej, bo jest to mniej więcej dopiero 2 rok życia. W przypadku ras dużych, wolno dojrzewających ten moment jest jeszcze bardziej przesunięty w czasie.
00:08:18
EE i potrafi nawet yy sięga dzień 2,5 czy 3 lat, natomiast większość kotów rzeczywiście po 24 miesiącu życia osiąga ten etap stabilności. Jeżeli chodzi o rozwój psychiczny, ale rzeczywiście w tym pierwszym okresie on też jest bardzo intensywnie. Także powinniśmy unikać wszystkich sytuacji się nie stresujących, unikać kwestii jakichś Traum, które mogą mieć miejsce w tym, co ciekawym świecie powinniśmy dbać, o to, żeby środowisko, w którym te maluchy dorastają, było bezpieczne, było odpowie.
00:08:49
Jedna, ale również żeby nie było zbyt ubogie, bo jeżeli Maluchy będą wystawiane na zbyt małą ilość bodźców, jeżeli będę na przykład mieszkały w jakimś pojedynczym ciemnym pomieszczeniu, albo jeśli nowy na miałem możliwości eksploracji otoczenia, to też ich mózgi będą dużo słabiej pobudzane związku, z czym cały ich rozwój zarówno psychiczne, jak i fizyczne, będzie taki bardziej ubogi.
00:09:14
Więc jakby dbałość o kwestie środowiskowe też tutaj jest szalenie istotne, ale na pewno musimy pamiętać o kondycji zdrowotnej.
00:09:21
Tak jak już wspomniałam, maluchy w tym wieku są bardzo delikatne i nawet niewielkie jakieś zachwiania związane z kwestiami zdrowia mogą bardzo poważnie wpływać na ich rozwój.
00:09:31
Tutaj takim w ogóle kluczowym i bardzo takim trudnym momentem jest okres tak zwanego siodła immunologicznego. Siadłem na logiczne. Następuje zazwyczaj pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia i wiąże się z sytuacją, w której maluchy już nie mają przeciwciał, które pozyskały od mamę zaraz po urodzeniu i po wypiciu pierwszego mleka kotki, czyli tak zwanej siary.
00:09:53
A jednocześnie ich organizmu jeszcze nie aktywował sobie na tyle własnego systemu immunologicznego, żeby wyposażyć te maluchy we własne przeciwciała.
00:10:02
Dlatego też między 6 a 8 tygodniem bardzo dużo kociaków zapada na różnego rodzaju infekcje. Wtedy też często przy prostują się choroby wirusowe. Na przykład Harvey Roza czy koalicji Wir.
00:10:13
Poza albo najgorsza opcja, czyli pan LAU kopania te te choroby, które dziesiątkują nam mioty i oczywiście takie kociak, który zostanie wcześniej zdiagnozowany i który uzyska szybką pomoc, ma dużo większe szanse na przeżycie, ale jednak trzeba wziąć pod uwagę, że każdy etap chorobowy w życiu takiego malucha będzie również wpływał na jego rozwój.
00:10:35
Jeżeli widzimy, że coś zgodzić, jakim jest, nie w porządku. Jeżeli widzimy jakieś zmiany w jego zachowaniu, jeżeli zauważymy, że na przykład traci apetyt, nie chce się bawić bardzo dużo śpi.
00:10:46
Przestaje być aktywny.
00:10:47
To są to na pewno takie sygnały, które powinno zwrócić naszą uwagę i powinniśmy natychmiast jest takim malcem udać do lekarza weterynarii, żeby niczego nie przeoczyć, szczególnie niepokojącą małych kociąt są takie objawy jak wymioty albo biegunka w ogóle zaburzenia ze strony pracy, przewodu pokarmowego, bo tutaj bardzo szybko może dojść do odwodnienia. Jeżeli kociak ulega odwodnieniu, no to szanse na jego uratowanie zdecydowanie maleją. Dlatego pamiętajmy, że tak naprawdę.
00:11:12
Na tym rozwój kociąt w pierwszym okresie życia wpływa bardzo wiele różnych czynników i na wszystkie te czynniki musimy gdzieś.
00:11:19
Zwracać uwagę. Bardzo ważne jest też cały kalendarz weterynaryjny, czyli kwestia odpowiedniej profilaktyki. Kwestia odrobaczenie, szczepienie to Wszystko powinniśmy uzgodnić z naszym lekarzem, żeby cały ten proces przebiegał sprawnie i możliwie łagodnie ta tych maluchów, żeby jednocześnie nie zaburzać im tego rozwoju, który w tym etapie jest taki bardzo intensywny.
00:11:40
W kolejnych częściach będziemy się skupiać na następnych elementach związanych z tym, w jaki sposób socjalizację prawidłowo prowadzić. Mam nadzieję, że znajdziecie tam dużo przydatnych treści, także serdecznie zapraszam was do obejrzenia kolejnych odcinków i.
00:11:55
Zapraszam do ponownego spotkania.