Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów
Masz już subskrypcję? Zaloguj się!
Autorka porusza kwestię socjalizacji w aspekcie kształtowania kontaktów społecznych kociego malucha.
00:00:16
Socjalizacja to nie tylko odnajdowania się w przestrzeni i nowych sytuacjach, ale także zagadnienia społeczne. Mam tutaj na myśli zarówno kontakt ze zwierzętami. Jakie kontakty?
00:00:30
Pierwszym kontaktem ze zwierzakami, jaki mały kociak, jakiego mały kociak w swoim życiu doświadcza, jest oczywiście kontakt z matką i rodzeństwem fill ten pierwszy okres, który kociak spędza w grupie rodzinnej, powoduje, że nabiera takich pierwotnych doświadczeń jak te relacje społeczne powinny się kształtować? W jaki sposób się rozwijają i jak się w nich chodzę?
00:00:55
Ale jeżeli nie mamy tego pierwszego kontaktu kociaka z matką, jeżeli mamy do czynienia na przykład z miotem osieroconym albo maluchami, które nie radzą sobie w sytuacji pozostawienia ich przy mamie, bo na przykład matka odmawia opieki, takie sytuacje również się zdarzają. Jeżeli ten pierwszy kontakt będzie tak naprawdę nawiązywanych.
00:01:18
Nie z kotką, tylko z człowiekiem dochodzi do takiej sytuacji, w której kot zaczyna kopiować w pewnym sensie ludzkie zachowania.
00:01:29
Po części dlatego, że uczy się przez obserwację. To jest bardzo istotny element kociego rozwoju. Nauka przez obserwację pozwala na zbieranie informacji z otaczającego świata i przetwarzanie ich w taki sposób, żeby następnie wykorzystywać je w codziennym.
00:01:46
Jeżeli więc mamy tutaj sytuację kociaka osieroconego i będziemy go wychowywali tylko w pojedynkę jako jego ludzcy, opiekunowie niestety uzyskamy sytuację, w której nawet najlepiej odchowane i fantastycznie rozwijające się fizycznie kot nie będzie miał pełni świadomości psychicznych kocich zachowań, bo będzie troszeczkę tak to sign, a jako model do naśladowania. No ale jak wiadomo, kot nie jest w stanie odtwarzać prawidłowo ludzkich zachowań.
00:02:18
Nie jest w stanie ich nawet w pełni, jakby przetworzyć.
00:02:22
W swojej psychice. W związku z tym bardzo ważne jest tutaj zapewnienie mu prawidłowego wzorca, z którego właśnie może czerpać wiedzę.
00:02:32
I taką sytuację możemy rozwiązać poprzez tak naprawdę wprowadzenie takiemu maluchowi. Powiedzmy rodziny zastępczej, jeżeli nie ma możliwości, żeby co ci maleć, dorastał ze swoją mamą i ze swoją grupą rodzinną.
00:02:45
EE zdecydowanie lepiej niż opiekować, nim samemu jest umieścić go albo w jakimś miejscu, gdzie są inne dorosłe koty albo przynajmniej zapewnić mu towarzystwo jego rówieśników.
00:02:57
Z tego powodu na przykład w fundacjach czy takich organizacjach, które zajmują się pomocą zwierzakom bardzo często mioty, które trafiają tam bez właśnie kociej mamy, ale znajdują się w podobnym wieku, są ze sobą łączone. Oczywiście z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa medycznego.
00:03:16
O, żeby takie maluchy były w stanie rozwijać się w oparciu o wzajemne stymulowanie swojego funkcjonowania. Jeśli nie mamy kociaka w tym samym wieku, który mógłby być towarzyszem ta takiego osieroconego malca, możemy również spróbować połączyć go z innym, dorosłym kotem i liczyć na to, że ten dorosły zwierzak przejmie po części zadania opiekuna.
00:03:40
Tutaj jednak yy może nas spotkać kilka pułapek, jeżeli na takiego zastępczego kociego rodzica wybierzemy zwierzę o bardzo zamkniętych potrzebach społecznych.
00:03:53
Jeśli będzie to na przykład zwierzę już starsze albo wręcz geriatryczne, jeżeli będzie to kot, który nie jest zainteresowany zabawą, interakcją.
00:04:03
To EE taki maluch, który nagle pojawi się w jego świecie, może po prostu tego starszego kota zamęczyć. Jeżeli więc tylko możemy to najlepiej do roli takiego zastępczego opiekuna, wybierajmy takie zwierzęta, które są kontaktowe otwarte, chętne do interakcji skłonne do zabawy i które przede wszystkim w miarę możliwości same dobrze przeszły okres pierwotnej socjalizacji. Jeżeli będziemy mieli takiego kociego nauczyciela, który poprowadzi nam tego malucha przez.
00:04:33
Okres pierwszego dorastania.
00:04:35
To faktycznie jest dużo większa szansa na to, że uda nam się nadrobić pewne braki specjalizacyjne, a na pewno będzie to przebiegało lepiej niż w sytuacji, w której tylko my będziemy sprawowali opiekę nad takim kociakiem. To, co też jest bardzo istotne w trakcie takiej zastępczej opieki fill powiedzmy przybranego rodzica nad malucha.
00:04:55
Pan to kwestia wzajemnego dogadywania się tych kotów i przekazywania sobie wiedzy. Niestety, często opiekunowie mają troszeczkę zbyt mało zaufania do dorosłego zwierzaka i jeżeli nawet doprowadzają do takiej sytuacji, że dorosły kot opiekuje się kociakiem, ale nie swoim kociakiem, tylko właśnie takim przyszywanym, to opiekun jakby nie do końca jest przekonany, czy ten dorosły kot będzie miał wystarczająco dużo wyczucia.
00:05:25
I w sytuacjach, kiedy ten malec zaczyna dorosłemu zwierzakowi wchodzić na głowę.
00:05:30
A dorosły kot ma pełne prawo do tego, żeby w takiej sytuacji się bronić i stawiać granicę, podobnie jak robiłaby to matka, to niestety często opiekun się wtrąca wchodzi pomiędzy te zwierzęta, próbuje w jakiś sposób zaingerować w tą sytuację przegania starszego kota w swoim mniemaniu ratuje tego młodszego. Tymczasem tak naprawdę jest to zupełnie niepotrzebne wtrącanie się w procesjach.
00:05:54
Zbawcze, jeżeli dorosły kot miałby zrobić krzywdę maluchowi, to nie czekałby do momentu, w którym ten maluch że tak powiem, wejdziemy już totalnie na głowę i będzie jakimś takim ele.
00:06:09
Menton z jednej strony jego świata, a z 2 strony czymś, co mu się straszliwie naprzykrza. Jeżeli dorosły kot jest negatywnie nastawiony do kociaka, to zazwyczaj okazuje to od razu na przykład poprzez to.
00:06:20
Że to kompletnie nie chce wchodzić z nimi w interakcje. Jeżeli natomiast mamy taką interakcję tylko w pewnych momentach, dorosły kot pokazuje swoją przewagę nad maluchem.
00:06:29
Powinniśmy to zaakceptować jako zupełnie normalne zachowanie, które jest po prostu elementem procesu dydaktycznego. Jeżeli dorosły kot, nie pokażę maluchowi odpowiednich granic, to kto ma mu je pokazać i kiedy wiadomo, że nie my, bo nie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani i też nie jesteśmy w stanie dotrzeć do kociaka na takim poziomie, dlatego bardzo serdecznie proszę ja apeluje, że.
00:06:52
W takich momentach nie panikować, tylko świadomie obserwować te zwierzęta, dając pewien kredyt zaufania dorosłemu kotu, bo naprawdę czynności, które on wykonuje, bardzo często są przemyślane, prawidłowe i w pełni uzasadnione właśnie procesem nauki.
00:07:12
Natomiast gdyby się zdarzyło tak, że maluch będzie w jakiś tam sposób piszczał, czy huczał, czy wydawał jakieś inne dźwięki.
00:07:20
To pamiętajmy też, że najczęściej kociaki komunikują taki swój dyskomfort trochę na wyrost i jest to też całkowicie uzasadniony mechanizm ewolucyjny, bo gdyby maluch zaczynał płakać dopiero wtedy, kiedy naprawdę działa, by mu się krzywda, popr oznaczało, że ta krzywda mu się po prostu wydarzy.
00:07:36
Natomiast, jeżeli on sygnalizuje swój dyskomfort na wyrost, to dorosły kot też ma czas, żeby zareagować i wyhamować pewne swoje zachowania, więc nie reagujmy na każde piknięcie kociaka jako na coś, co już jest.
00:07:50
Jest świadectwem ciężkiej krzywdy, tylko raczej jako na komunikat pod tytułem przestaje mi się podobać ta sytuacja.
00:07:56
A yy to dopiero jest wstęp do rozwiązania takiego problemu, a nie sygnał o tym, że problem już jest w zaawansowanej.
00:08:04
Sytuacja poszła za daleko. Kontakty z innymi kotami są bardzo rozwojowe dla młodych zwierząt, między innymi dlatego, o czym już wspominałam wcześniej, czyli przez wzgląd na tą naukę poprzez obserwację pamiętajmy, że małe kocięta bardzo szybko podłapują pewne rozwiązania stosowane przez dorosłe koty, dlatego są w tym też pewne pułapki.
00:08:29
Wiemy, że nasz kot robi coś, czego nie chcemy.
00:08:33
Widzieć u malucha.
00:08:34
To musimy starać się świadomie korygować takie zachowania, ponieważ koty bardzo szybko uczą się wykorzystywać takie elementy, jak na przykład otwieranie drzwi szafek fill, zakladanie się, do jakich miejsc nie do końca dozwolonych, wchodzenie do jakichś lokalizacji, w których kota być nie powinno. Jeżeli dorosły kot pokaże coś takiego maluchowi, to naprawdę w 99 przypadkach na 10 maluch natychmiast tego skorzysta.
00:09:04
Dlatego yy starajmy się w razie czego świadomie również monitorować ten proces, żeby się nie okazało, że maluch nauczy się samych rzeczy, niewłaściwych, a jej ani jednej prawidłowej.
00:09:16
Kolejna rzecz, nad którą jeszcze chciałabym się tutaj zatrzymać. To jest kwestia obecności obcych osób w domu, ponieważ bardzo często opiekunowie skarżą się na to, że koty źle się czują w obecności gości, że jest to dla nich duża trauma, duży stres i.
00:09:33
Pojawianie się w ogóle obcych osób w domu. Potem jest przez kota bardzo źle odbierane. Z tego powodu ja prowadząc jeszcze dom tymczasowy i opiekując się kociakami właśnie na etapie tego dorastania, wręcz specjalnie zapraszałam obce osoby do domu. Prosiłam, żeby przychodzili ludzie, którzy pojawiali się tutaj w pewnej rotacji.
00:09:53
EE oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że teraz w warunkach pandemicznych jest to dużo trudniejsze, ale jeżeli możemy poprosić o pomoc w takiej sytuacji kogoś zaufanego kogoś bliskiego albo kogoś z rodziny, o kim wiemy, że nie stanowi dla nas zagrożenia ani nie dla tej osoby, to naprawdę warto jest w życie takiego małego kociego brzdąca wprowadzać obce osoby, ponieważ obce osoby to są inne głosy, inne gesty, inne zapachy, inne reakcje dzięki kontaktowi z takimi osobami.
00:10:24
Kociak uczy się, że to nie jest tak, że jest tylko jeden człowiek na ziemi, któremu można zaufać i to jest topie.
00:10:30
Że taka osoba, która przychodzi, może również nieść ze sobą różne fajne treści, może przynieść nowe zabawki, może nakarmić smaczkami, może nałożycie to nie do miski, może pogłaskać, może ponosić, może podotykać i nic złego się w związku z tym nie dzieje. Natomiast pamiętajmy też o tym, że każdy kociak ma pewną odporność.
00:10:51
I wytrzymałość, jeśli chodzi o pojawianie się nowych bodźców i też powinniśmy pilnować tego, żeby nie doprowadzić do tak zwanego przestymulowania przez stymulowanie pojawia się wtedy, kiedy kociak jest dosłownie.
00:11:04
Jest zalewany ilością nowych bodźców i nie jest w stanie ich odpowiednio przetworzyć we własnej głowie. Czuję się wtedy przytłoczony. Czuję się zagubiony albo czuje się taki zbyt pobudzony, bo próbuję skorzystać z każdej dostępnej opcji. Jedno.
00:11:21
Wcześnie i w tej sytuacji też go bardzo mocno następuje. Takie nakręcenie emocjonalne, które później zdarza się, że ciężko jest wyciszyć także nowości tak nowe osoby, tak jak najbardziej, ale też z pewnym wyczuciem i umiarem, żeby ten maluch nie miał takiego ogromnego parcia do korzystania z każdej z tych rzeczy naraz. Tylko raczej dobrze jest go jednak po kolei wystawiać na pewne elementy.
00:11:51
W ogóle proces specjalizacyjny, jeżeli chodzi o kontakty z obcymi dla kociaka gatunkami czy to luckiem, czy czy jakimś innymi, powinien w miarę możliwości przebiegać na tak zwanym niskim poziomie pobudzenia.
00:12:05
Czyli nie powinno być tak, że maluch jest rozbiegany, rozszalały dosłownie, skacze nam po ścianach i nagle w tym momencie do pomieszczenia na przykład zostaje wprowadzony pies, którego ten kot nigdy wcześniej nie widział. Tylko raczej staramy się, żeby takie spotkania odbywały się.
00:12:22
Na korczaku, powiedzmy Wybawią Ym, ale nie bardzo mocno emocjonalnie nabuzowany i jeżeli mamy bardzo dużo emocji u Malucha, a te emocje nie są jeszcze pod pełną kontrolą, bo kot uczy się kontrolować emocje wraz z wiekiem to może się okazać, że on swoim entuzjazmem na przykład albo przestraszy to 2 zwierzę z którym chcemy go socjalizować albo.
00:12:48
Będzie to w 2 stronę, czyli on sam będzie czuł tak dużo emocji, że sobie z nimi nie poradzi. Pamiętajmy też, że jeżeli chodzi o nawiązywanie kontaktów społecznych kociaków z innymi zwierzętami, to tutaj jest to prostsze niż w przypadku kota dorosłego, ponieważ jak już mówiłam wcześniej kociaki są bardziej nastawione na eksploracje. Są bardziej ciekawe świata i zdecydowanie mniej mają w sobie jakiś takich zachowań lękowych.
00:13:16
I takich opartych o jakieś wcześniejsze złe doświadczenia, ale nadal wszelkie takie kontakty. Wszelkie takie spotkania powinny się odbywać pod kontrolą, w sposób zaplanowany i nie powinny być zbyt intensywne w przypadku sociali z owania ze sobą obcych zwierząt w wieku dorosłym mówi się stricte o tak zwanym procesie socjalizacji z izolacją, czyli jest to cały program stopniowego wystawiania kociaka na bodźce właśnie po to, żeby rondko ta na bodźce.
00:13:46
Właśnie po to, żeby.
00:13:47
Powoli oswajał się z pewnymi zmianami. U kociaka również można prowadzić ten proces, chociaż zazwyczaj przy Maluchach idzie on trochę szybciej niż w przypadku 2 kotów dorosłych.
00:13:58
Pamiętajmy jednak, że jeżeli na przykład chcemy socjalizować kociaka ze już mieszkającym w domu dorosłym kotem i to nawet jeżeli nasz kociak reaguje bardzo pozytywnie i bardzo szybko robi te postępy specjalizacyjne, to tak naprawdę tempo pracy dyktuje nam kot dorosły. To on musi się czuć tym komfortowo. To dla niego wszystkie te rzeczy.
00:14:18
Muszą być przewidywalne, jasne i zrozumiałe. To on musi pogodzić się z tym, że w jego domu nastąpiła duża zmiana.
00:14:25
Kocięta są naprawdę mocno elastyczne i dość łatwo jest im się odnajdywać w nowych sytuacjach, bo tak też po części są, nazwijmy to zaprojektowane przez naturę.
00:14:34
One muszą dawać sobie radę w sytuacjach skomplikowanych i pozornie trudnych. Po prostu podchodzą do tego trochę na luzie. Natomiast dorosły kot, w którego domu nagle zamieszka takie małe Futro biegające po ścianach no przeżywa naprawdę dużą zmianę w życiu, więc jeżeli prowadzimy taki proces socjalizacji.
00:14:54
Yyy innym zwierzęciem.
00:14:57
A pamiętajmy, że musi to następować zgodnie z pewnymi zasadami, a jeśli mamy z tym problem, to najlepiej skorzystać z porady specjalisty.
00:15:06
Bardzo serdecznie dziękuję za udział w tym spotkaniu. Liczę na to, że dzięki temu wasze kociaki będą miały prawidłową, ciekawą i przede wszystkim bezpieczną, zagwarantowaną przez was opiekę.
00:15:20
Mam nadzieję, że skorzystaliście na tych poradach, które tutaj udało mi się zawrzeć i serdecznie zapraszam was również do innych materiałów kręconych na.
00:15:27
Portalami mal Expert.