Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak widzi pies i kot?

lek.wet. Anna Cisło-Pakuluk
Jak widzą zwierzęta? Profilaktyka i leczenie chorób narządu wzroku zwierząt towarzyszących ODC. 1/4

W pierwszym odcinku cyklu, omówiona zostaje budowa i funkcjonowanie narządu wzroku u zwierząt towarzyszących. Autorka odpowiada na pytanie jak widzi pies i kot?

Transkrypcja video Jak widzi pies i kot 

00:00:17 

Dzień dobry, nazywam się Anna Cisło, pare Kółek, Jestem lekarzem weterynarii. Okulistą zajmuje się leczeniem chorób oczu, psów, kotów oraz koni od 2005 roku. 

00:00:30 

Dodatkowo jest pan doktorem nauk biologicznych i zajmuje się pracą naukową dotyczącą regeneracji siatkówki. Dzisiaj opowiem wam o tym jak widzi. 

00:00:43 

Pies i kot. 

00:00:44 

Ponieważ jest to bardzo ciekawy temat z naszego punktu widzenia lekarzy weterynarii, ważne jest, aby wiedzieć, jak widzą nasi pacjenci, ponieważ często. 

00:01:00 

Właściciele, opiekunowie. 

00:01:01 

Zwierząt zadają nam pytania, jak widzi pies? Jak widzi kot z 2 strony z punktu widzenia terapeutycznego? Wiedza o tym, jak widzą psy i koty, pozwala nam omówić z opiekunem psa, kota lub konia właściwą terapię i perspektywy na przyszłość. 

00:01:28 

Dla opiekunów zwierząt. Wiedza o tym, jak widzą ich czworonożni pupile jest bardzo ważna w kontakcie ze zwierzęciem, a także z punktu widzenia behawioralnego. 

00:01:47 

Gałka oczna jest yy wyjątkowym narządem, który anatomicznie można powiedzieć, że składa się z 3 warstw takiej zewnętrznej obręczy. 

00:01:59 

Czy, którym jest wardów k przechodząca do przodu w rogówkę wewnętrzna obręcz jest to błona naczyniowa, która do przodu przechodzi wy tęczówkę. 

00:02:10 

Natomiast najbardziej wewnętrzną obręczą jest siatkówka siatkówka. Ona makroskopowo wygląda jak celofan jest przezroczystą cienką błoną, natomiast histologiczne ma skomplikowaną budowę, ponieważ składa się aż z 10 Wa. 

00:02:29 

Państwo z tak zwanego nabłonka barwnikowe go siatkówki oraz Szczęści Neuro Sensorycznej. W tej części neuro sensorycznej znajdują się komórki światłoczułe, czyli czopki i pręciki. 

00:02:45 

Pręciki odpowiedzialne są za widzenie W ciemności. Tak mówiąc skrótem. Natomiast czopki odpowiedzialne są za widzenie barwne. Są tam również komórki dwubiegunowe, komórki Zdrojowe, Amak Rynnowe oraz. 

00:03:02 

Komórki Mellera. 

00:03:04 

Ktoras mojego naukowego punktu widzenia również są bardzo ważne. Te wszystkie komórki ll pracują po to, aby w siatkówce dochodziło do przekształcania sygnału fotonów wy impuls elektryczny. Czyli jest to tak zwana foto trans dupcia, czyli po prostu proces widzenia. 

00:03:26 

Proces widzenia yy jest procesem, w którym udział bierze nie tylko gałka oczna, ale również nerwy wzrokowe, ośrodki pod korowe i kora mózgowa. Dlatego należy pamiętać, że percepcja wzrok jest wynikiem działania wielu narządów, w tym również kory, czyli procesów myślowych. 

00:03:55 

Eee, jeżeli porównamy sobie EE, jeżeli odniesiemy yy widzenie. 

00:04:01 

Psa i kota. 

00:04:02 

Do widzenia człowieka to są pewne podobieństwa, ale są też znaczne różnice. 

00:04:11 

Od wielu wieków filozofowie mówili o widzeniu UE w kontekście tego, co jest dookoła, mając na myśli w przypadku ludzi religię. 

00:04:27 

Otoczenie społeczne i tak dalej i tak. 

00:04:30 

Olej ll należy myć na uwadze, że u psów i kotów widzenie również ma pewien aspekt psychologiczne. Niemniej jednak dominującym czynnikiem. 

00:04:46 

Warunkującym widzenie eetsu zwierząt EE są czynniki ewolucyjne. Mówiąc krótko, zwierzęta, żeby przeżyć ll, muszą bardzo dobrze widzę. 

00:05:01 

Przedmiot na tle otoczenia i wzrok zwierząt i detekcja różnych przedmiotów jest nastawiona na wykrywanie danego przedmiotu. 

00:05:17 

Na tle otoczenia bardzo ważną aspektem widzenia jest widzenie dzienne oraz widzenia. 

00:05:27 

Nocne siatkówka naszych pacjentów. Jest to tak zwana siatkówka bogata w pręciki, co oznacza, że psy i koty znacznie lepiej widzą od 5 do 7 razy. Lepiej w porównaniu do człowieka w warunkach o niskim natężeniu światła. Już pavlov w swoich badaniach. 

00:05:53 

Potwierdził, że psy są w stanie w cudzysłowie widzieć w warunkach, w których nie widzi człowiek. 

00:06:04 

Urządzenia zależy od natężenia światła, czyli inaczej mówiąc od ilości fotonów, która uderza w siatkówkę. 

00:06:17 

Przy czym dodatkowo siatkówka ma jeszcze pewne cechy, które sprawiają, że. 

00:06:24 

Widzenia natężenia światła zależy od długości fali. Dla przykładu, kolor żółty widziany w tym samym oświetleniu C kolor fioletowy wydaje się jaśniejszy, ponieważ długość fali związana z kolorem żółtym przez siatkówkę. 

00:06:41 

Odbierana jest jako jaśniejsza. 

00:06:45 

Zwierzęta muszą zauważać ruch muszą zauważać poruszający się przedmiot. Należy podkreślić, że w tym kontekście ludzie mają lepszą zdolność do widzenia poruszających się obiektów. 

00:07:06 

Niemniej jednak jest takie bardzo ciekawe badanie, które mówi o tym, że pies widzi obiekt wielkości człowieka, kiedy on jest nieruchomy z odległości 5 500 m. 

00:07:21 

Natomiast jeżeli ten sam obiekt zaczyna się poruszać, jest on widoczny z odległości 900 m. Są to bardzo ciekawe obserwacje. 

00:07:34 

Jeżeli chodzi o pole widzenia, mówimy tutaj o widzeniu monokular nym oraz o widzeniu bin okular Nym. Widzenie było ku larne. Jest to pole ll przed nami EW, którym widzimy świat poprzez obie gałki oczne. 

00:07:56 

EE zwierzęta mają dość duże widzenie bino ku larne oraz widzeniem Ano ku larne, przy czym kot ma znacznie większe pole widzenia od psa. Chciałabym zaznaczyć, że polu widzenia bin Okular nego przede wszystkim jest znacznie bardziej. Jest lepsza ocena odległości. 

00:08:24 

EE często zdarza się, że nasi pacjenci tracą oko na skutek różnych poważnych chorób i wtedy trzeba pamiętać, że zwierzę, które ma tylko jedno oko, widzi bardzo dobrze, ale nie ma już widzenia bin okular nego i stąd nie ma już tej samej oceny głębi i oceny dystansu. 

00:08:52 

Jeżeli chodzi o widzenia eem, szczegóły u naszych pacjentów, to jest to trochę podobne do nas, przy czym część psów jest krótkowzroczna. Na przykład rottweilery. Czy labradory mają tak zwaną maj opiekę, czyli krótkowzroczność z wiekiem może ona się pogłębiać. 

00:09:22 

Bardzo ciekawe badanie było przeprowadzone na psach myśliwskich, gdzie za pomocą tak zwanej retin ox kopii badań badano u psów wadę refrakcji. 

00:09:33 

To nie służy oczywiście dobieraniu szkieł kontaktowych czy okularów, ale zauważono, że u psów myśliwskich wady refrakcji refrakcji na poziomie 1,5 dioptrii już powodowały znaczne. 

00:09:52 

Problemy efektywności. 

00:09:55 

I wydajności tych psów. 

00:09:59 

Czasami zwierzęta na skutek różnych chorób albo zabiegów tracą soczewkę, co powoduje, że mamy do czynienia z tak zwanym okiem afak kinem i jest udowodnione, że powoduje to bardzo duże problemy z oceną OSTROŚCI CIS państwa, którzy cierpią na astygmatyzm, a takich osób jest dość dużo wiedzą jak może on utrudniać życie. 

00:10:29 

Astygmatyzm jako wada również występuje u naszych zwierząt i najczęściej spowodowany jest nieprawidłowość, a nieprawidłowościami w krzywiźnie rogówki. 

00:10:41 

Najczęściej na skutek różnego rodzaju chorób, które w których konsekwencji dochodzi do bliznowacenia rogówki. 

00:10:55 

Jeżeli chodzio widzenia EE kolorów przez psy, koty czy konie ll jest to myślę taki temat, który jest bardzo interesujący. 

00:11:07 

Pojawia się bardzo dużo zdjęć na temat tego, jakie kolory widzi pies ja jako lekarz weterynarii okulista Jestem często pytana o to, czy mój pies widzi tylko w czarnym i białym kolorze. 

00:11:21 

EE przede wszystkim należy zaznaczyć, że do detekcji danego obrazu el ważny jest kontrast inaczej w fotografii czarno białej jesteśmy w stanie odczytać prawie tyle samo informacji, co w fotografii kolorowej, pod warunkiem, że są różnice wy natężeniu koloru poszczególnych elementów. 

00:11:49 

Psy koty widzą kolory z uwagi na to, że w czopkach, czyli tych komórkach odpowiedzialnych za widzenie barwne znajdują się tylko 2 rodzaje foto pigmentu, które odpowiadają na długość fali około 430 i 530 nanometrów, co daje odpowiednio spektrum światła. 

00:12:14 

Widzialnego przez człowieka jako fioletowe i żółto EE zielone ll u zwierząt widoczne jest ono jako światło zielone, w tym 2 zakresie fal mieści się również światło żółte i światło czerwone. Dlatego psy i koty widzą kolory, ale z uwagi na obecność tylko 2 rodzajów foto pigmentu. 

00:12:41 

Sam to przeważnie barwy, mieszczące się w spektrum koloru zielonego, żółtego i szarości. Faktycznie kolor czerwony nie jest widoczny tak jak wy oku ludzkim. 

00:12:56 

Myślę, że zrozumienie tego, jak widzą psy i koty, jest ważna dla opiekunów zwierząt po to, aby zrozumieć ich zachowanie. Oprócz tego bardzo ważna jest również dla przewodników. 

00:13:11 

Psów pracujących. 

00:13:14 

Żeby zrozumieć pewne mechanizmy służące do treningu i przygotowania psa, od którego w przyszłości nierzadko zależy życie ludzi, z którymi pracują. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały